Realness kategórie
Realness kategórie sú pre mňa osobne dôvodom, prečo vznikol Ballroom. Nedovolím si to tvrdiť ako výrok, ktorý je podložený historickým záznamom, ale pozorovaním mi to tak dáva zmysel. Začnime tým, čo znamená slovo „Realness“. Významovo by som to preložila ako „byť skutočný“, v zmysle vyzerať alebo správať sa skutočne. Google to prekladá ako „punc pravosti“. 😀 To nie je úplne presne, ako by som to preložila ja, ale keď sa hlbšie zamyslím, dáva mi aj to celkom zmysel.
Pre koho sú Realness kategórie?
Realness kategória je len pre trans ľudí a neheterosexuálov. Nemôžu sa jej zúčastniť cis ženy, ani hetero muži. Ide o to, naučiť sa vyzerať (správať, chodiť, tváriť sa, pohybovať sa a mať gestá) najčastejšie ako hetero muž alebo cis žena. Pýtate sa prečo? Alebo čo to presne znamená?
Historický kontext vzniku Realness kategórií
Keď ste v 60-tych rokoch minulého storočia žili v New Yorku, mali ste inú farbu pleti a boli trans alebo gej, boli ste v nebezpečenstve. Bohužiaľ, tu musím doplniť, že v niektorých krajinách ste ešte aj dnes v nebezpečenstve. Áno, tou krajinou je aj Slovensko… Ste vystavení nepochopeniu zo strany rodiny a okolia, a máte nerovnaký prístup k príležitostiam. Môžete prísť o prácu, ak niekto zistí vašu orientáciu, alebo stratíte možnosť na povýšenie. Nehovoriac o tom, že vás niekto môže na ulici napadnúť len preto, že sa mu nepáčite. V tom najhoršom prípade vás aj zabiť.
Splynúť s davom
Tou najlepšou ochranou pre vás je „vizuálne oklamanie nepriateľa“. Ak vaše okolie nezistí, že ste gej alebo trans, ste v bezpečí. A to dosiahnete tak, že sa naučíte správať a vyzerať ako to, čo sa od vás očakáva podľa spoločenských noriem. No nie každý to hneď dokáže. Musíte sa to najprv naučiť.
Ballroom vám ponúka bezpečný priestor, kde sa to naučiť dá. Na začiatok odporúčame odpozorovať iných, a keď si nájdete svoju kategóriu a rozhodnete sa súťažiť, môžete premeniť vašu schopnosť splynúť s heteronormatívnym prostredím na trofej z vybranej Realness kategórie.
Nezapochybovať
V Realness kategóriach ide teda hlavne o to, vyzerať „real“, skutočne. Keď vojde na runway trans žena, nemáme zapochybovať, že sa nenarodila ako cis žena. Jednoducho povedané, trans žena má vyzerať ako cis žena, gej ako hetero muž, lesba ako hetero žena a pod.
Keďže každý z nás má iný výzor, alebo iný cieľ ako vyzerať, existuje veľa Realness kategórii. Ak máte, napríklad, detskú tvár a vyzeráte ako školák, či školáčka, napriek tomu, že už ste dávno von zo školy, môžete kráčať kategóriu Schoolboy alebo Schoolgirl Realness. Tieto stelesnenia „môžem pokojne vyzerať ako…“ sú aj forma výsmechu. V zmysle, že „ja som síce nemohol študovať na prestížnej drahej škole, lebo sme na to nemali dostatočné prostriedky, a zväčša preto, lebo moji rodičia nevedeli dostať lepšiu prácu, kvôli ich farbe pleti, no napriek tomu, ja dnes viem vyzerať ako ten školák z prestížnej školy. A vy mi uveríte, že ním som.“
Delenie Realness kategórií
Postupne vám vysvetlím tie Realness kategórie, ktoré som sama videla, a rozumiem, čo sa v nich od vás očakáva. V Ballroome ich je ešte viac, no tieto sú tie najrozšírenejšie.
- FQ Realness
- BQ Realness
- Executive Realness
- Schoolboy Realness
- Schoolgirl Realness
- Prettyboy Realness
- Prettygirl Realness
- Thugboy Realness
- Ceester Realness
- Transmen realness
FQ REALNESS
Femme Queen Realness je kategória pre trans ženy, kde nesmieme zapochybovať, že nie sú cis ženami.
FQ Realness @ BrtbTV X 2019 v USA
BQ REALNESS
Butch Queen Realness je kategória pre mužov gejov, ktorí vyzerajú ako heteráči.
Bq Realness @ #CWE3TUNDRA v USA
Executive Realness
História tejto kategórie je dôležitá pre pochopenie jej významu. V minulosti, keď ste boli černoch gej, nemali ste šancu dostať sa na vyššiu manažérsku pozíciu. Túto nerovnosť pracovných príležitostí ste zažívali len kvôli vašej farbe pleti a orientácii. V Ballroome ste mohli túto túžbu (byť vysokopostaveným manažérom) zrealizovať, a tým aspoň na chvíľku zažiť pocit, že ním naozaj ste. Tým ste sa vysmiali systému, že je na vás krátky.
Stačilo sa k tomu obliecť ako manažér hodný svojho postavenia. Väčšinou máte na sebe oblek, kravatu, oblekové topánky, kufrík s dokumentami, a v ňom pero na podpisy, kartičku na vstup do budovy a podobne. Všetko, čo podporí váš vzhľad hetero manažéra je vítané.
Executive Realness @ BrtbTV X 2019 v USA
Schoolboy Realness / Schoolgirl Realness
Schoolboy a Schoolgirl Realness majú pôvod v historickej diskriminácii farebných detí s inou orientáciou. Tie najdrahšie a najprestížnejšie školy boli prístupné len pre biele deti z bohatých rodín. Nosili drahé uniformy a mali prístup k najlepšiemu vzdelaniu. Čierne deti z chudobnejších rodín väčšinou takúto príležitosť nemali. No tento pocit si dokážu vykompenzovať v Ballroome, konkrétne v kategórii Schoolboy a Schoolgirl Realness. Je to určitá forma výsmechu adresovaná systému. Nevadí, že nie ste v školskom veku. Ak máte mladícky vzhľad, a dokážete nás presvedčiť, že ste práve prišli zo školy (uniforma, aktovka, žiacka knižka alebo index, knihy, peračník, okuliare…) dokážete získať trofej.
School Boy Realness @ The Black Lives Matter Ball 2017
Thugboy Realness
Thugboy je „drsňák“, bitkár, gangster, člen gangu. Niekto, kto práve okradol babičku na rohu a vykradol aj potraviny. Ak máte tento výzor, našli ste si svoju kategóriu.
Pozor na kultúrne rozdiely
Takého „bad boya“, zlého chlapca, si dokáže predstaviť každý. Ako asi vyzerá, ako sa správa, aj čo má oblečené. Tento obraz si však spájame s mužmi tmavej pleti, ktorých poznáme z amerických filmov, alebo s tzv. motorkármi v kožených bundách, či vekslákmi.
Tým, že sa Ballroom rozšíril do celého sveta, aj kategórie a ich prevedenia sa jemne kultúrne modifikovali. Keď som bola v Ázii, konkrétne na Taiwane, v Taipei, zažila som tam bál. Mali otvorenú kategóriu „Realness with a Twist“. Tá Realness časť mala zadanie vyzerať ako vodca podsvetia a zabijak z jedného mafiánskeho gangsterského lokálneho filmu. Keďže som ten film nepoznala, celkom ma prekvapili všetci nastúpení muži v rybičkových a kvetinových košeliach. Tvárili sa drsne, no na tých ich milých ázijských tvárach som im to neverila ja, ani porotca Stanley Milan z NYC. To ale neznamenalo, že nespĺňali kategóriu!
A tak sme otvorili debatu o tom, že „vyzerať ako gangster“, je iné v Bronxe a iné v Ázijských krajinách. On, ani ja sme nepoznali miestne mafiánske filmy, ani Yakuzu. A bolo extrémne zaujímavé vidieť naživo tento kultúrny rozdiel. My dvaja sme sa museli adaptovať. Aj keď by sme mohli tvrdiť, že „tváriš sa síce drsne, ale pre mňa máš stále milý výraz tváre“, nebolo to tak.
Thug Realness @ Pioneer Larry Ebony 24K PART II BALL v USA
Prettyboy Realness / Prettygirl Realness
Myslím si, že názov kategórie hovorí za všetko. Vašim vzorom je byť ako Prettyboy. Prettyboy je ten fešák od vedľa, ktorého každá chce, lebo je charizmatický a vie ako na ženy.
Ak ste pekný chlapec, alebo pekné dievča, ktoré zmanipuluje svojou koketnosťou a pekným vzhľadom každého chlapca, táto kategória je pre vás.
Pretty Boy Realness @ The Murder Ball 2
Pretty Boy Realness @ BrtbTV X 2-16-2019
Pretty Girls Realness @ Asia Balenciaga's Kiki Ball v USA
Ceester Realness
Túto kategóriu som videla len raz. Nie je bežnou súčasťou bálov, ale v Paríži sa snažili sprístupniť Ballroom aj lesbám (lebo je pre ne samostatne málo kategórii) a otvorili kategóriu Ceester Realness. Pravidlo bolo, „we cannot see you like girls“, čiže nemôžeme na vás vidieť, že sa vám páčia ženy.
Ceester Realness @ The Galaxy Ball PART II v Paríži
Transmen realness
Kategória pre trans mužov má pravidlo, že musíte vyzerať ako muž. Nikto nemôže zapochybovať, že ním nie ste.
Transman Realness @ #BBB 2017
Autorka článku: Monika Prikkelová