V článku Čo je Vogue a Ballroom ste sa dočítali, ako vznikli prvé Housy. Tu len zhrniem, že prvý House, ktorý vznikol, bol House of LaBeija v roku 1972 v Harleme, v New Yorku. Tento údaj, ako aj všetky ostaté týkajúce sa histórie, mám z knihy „Voguing and The House Ballroom Scene Of New York City 1989-92“ od Tima Lawrenca. Okrem knižného vydania som našla na jeho webstránke www.timlawrence.info aj online článok o Ballroome, tak ak sa chcete dozvedieť viac, určite odporúčam tento článok: „History of Drag Balls, Houses and the Culture of Voguing“.
Čo je to House?
House si jednoducho môžete predstaviť ako tanečnú skupinu. Je to zoskupenie ľudí, ktorí pod menom Housu súťažia na báloch.
House je však trošku sofistikovanejšia forma priemernej tanečnej skupiny. Voláme to rodina (family/House family). Má svoju hierarchiu, svoje pravidlá a členov, ktorých prijíma aj obmieňa na základe vnútorne stanovených hodnôt.
House je rodina.
Kiki House of Velvet a viedenský Kiki House of Vivi. V Bratislave na Kiki bále na akcii House Meeting. Autorka: Magdaléna Reporter
Hierarchia v House
Matka, Otec a deti
House má svoju hierarchiu a terminológiu. Zakladatelia sú Mother a Father, matka a otec, ktorí nastavia pravidlá fungovania Houseu, a príjmu členov, o ktorých majú záujem. Tí sa potom stávajú ich deťmi.
Prince a Princess
Nástupcami matky a otca sú Princess a Prince. Je to druhá najvyššia pozícia v House. Sú pravou rukou matky a otca a starajú sa spolu s nimi o chod Houseu a navrhujú nových členov. Len matka a otec môžu do Houseu prijať nového člena. Rovnako ho môžu len oni vylúčiť. Ostatní majú právo na návrhy, ale hlavné a konečné slovo majú rodičia. Samozrejme, hociktorý člen sa môže rozhodnúť sám, že chce House opustiť. Ako sa tento proces udeje je už individuálne. Niekedy je to pokojné, niekedy je oheň na streche a zanechané zlomené srdcia. Presne tak, ako keď sa rozchádzate s partnerom, alebo sa pohádate s rodinou…
Stará mama, starý otec
Keď matka alebo otec idú do „dôchodku“, že už nechcú byť tak veľmi aktívni, ale chcú ostať v House, idú na pozíciu Grandfather a Grandmother, starý otec a stará mama. Vtedy sa na pozíciu matky a otca posúvajú Princess a Prince. Niektoré Housy majú aktívnejších starých rodičov, keď im chýba matka alebo otec, ale to je už veľmi individuálne, kto si to ako zariadi.
Nemusí mať každý House aj matku aj otca. Stačí jeden z nich, ale väčšinou je to tak, že (časom) majú oboch. House bez týchto vedúcich ľudí, nedokáže existovať.
House Chapters
Keď sa House rozrastie a jeho členovia už nie sú len z jedného mesta, ale sú z rôznych krajín, stáva sa tzv. medzinárodným Housom. Ak v tých krajinách majú viac členov, vytvorí House niečo ako „pobočky“. Voláme to Chapters. Tieto pobočky fungujú ako dcérske spoločnosti. To znamená, že dostanú síce autonómnosť, ale stále sa spovedajú materskej spoločnosti. Predstavte si to ako medzinárodnú firmu, ktorá má svoju pobočku na Slovensku. Fungujú tu síce samostatne, majú vlastného lokálneho šéfa aj svojich lokálnych zamestnancov, ale napríklad marketing alebo rozpočet na rok im je diktovaný z centrály. Prijímajú výhody svetového mena, ktoré si nemuseli lokálne sami vybudovať, ale na druhú stranu musia spĺňať centrálou stanovené pravidlá a vykazovať svoju aktívnu činnosť.
Overall Mother, Overall Father
A rovnako fungujú Housy. Matka a otec, ktorí vybudovali House na medzinárodnej úrovni (alebo sa časom dostali na túto pozíciu), dostávajú pomenovanie Overall Mother a Overall Father.
Lokálna matka, lokálny otec
Overall Mother a Father už nedokážu mať pod kontrolou všetkých členov v rôznych krajinách a časových pásmach, a preto poveria vedením lokálnu matku a lokálneho otca. Výhodou Chapters a lokálnych rodičov je to, že sú fyzicky bližšie k členom Housu, než sú Overall rodičia. Vedia im teda dať rady a vedenie oveľa efektívnejšie, ako by vedeli tí Overall.
Lokálni rodičia majú právo prijímať členov do Housu, do svojej Chapter, podľa vlastného uváženia, no aj tak musia týchto členov konečne schváliť v centrále Housu.
Chapter amerického Housu môže byť napríklad European Chapter, alebo potom konkrétnejšie po mestách: NYC Chapter, Miami Chapter, ázijská Chapter, nemecká Chapter, parížska Chapter a pod.
Poznáme napríklad talianskú matku House of Ninja (Fujiko), alebo nemeckú matku House of Prodigy (Angelique Prodigy) alebo v Paríži je veľa rôznych Chapters s matkami aj otcami. Napr. Lasseindra Ninja je matka parížskeho House of Ninja.
Kiki Mother Monika Velvet a Kiki Father Viktor Velvet. Zakladatelia československého Kiki House of Velvet. Autor: Andrey Ištok
Meno podľa Housu
Všetci, ktorí sa stanú členmi Housu, získavajú rovnaké priezvisko, podľa mena Housu. Takže ak ste členom napríklad House of Velvet, vaše priezvisko bude Velvet. Ja som matka House of Velvet, som teda jeho členkou a preto moje Ballroom meno je (Mother) Monika Velvet (na Kiki scéne; čo je to Kiki scéna sa dočítate tu). To prvé, krstné meno nemusí byť to, ktoré máte v občianskom :). Môj český syn je napríklad C-Yara Velvet, a druhý Lana Velvet. Výber mena alebo prezývky je už na vás.
Prečo si niekto vymyslí pseudonym
Dôvodov, prečo si niekto vymyslí radšej prezývku ako používa svoje skutočné meno, je viacero. Sú to často osobné dôvody. V Ballroome sa chcete cítiť komfortne, byť sami sebou. Chcete vašu Ballroom osobnosť ochrániť pred vonkajším svetom. No v dnešnej dobe sociálnych médií sa radi prezentujete aj online. A občas tá vaša seriózna persóna nekorešponduje s vaším Ballroom charakterom. Takže dôvod, prečo má niekto pseudonym na sociálnych sieťach, je väčšinou ochranného pôvodu. V Ballroome sa chcete cítiť bezpečne a nechcete sa obmedzovať strachom, že niekto z vašich korporátnych kolegov nájde vašu fotku z bálu na internete.
Ďalším dôvodom môže byť ten, že si chcete oddeliť pracovný profil (meno) od toho Ballroomového pôsobenia (mena). A teraz myslím tých, ktorí sa živia ako umelci, no nie len ako Vogueri. Poznám dizajnérov, modelov, alebo divadelných tanečníkov, ktorí si radi oddeľujú tieto dva svety. Aj pre klienta, aj pre Ballroom fanúšikov je to potom prehľadnejšie.
A niekedy niekomu prischne prezývka len tak nečakane. A zapáči sa mu, tak ju používa. Mne nikdy žiadna neprischla. Ani som netúžila si ju sama vymyslieť, keď to neprišlo prirodzene. Tak používam svoje reálne meno Monika. A Ballroom priezvisko sa mi mení podľa Housu a scény. Na Major scéne som Monika Tisci a na Kiki scéne som Mother Monika Velvet.
Reprezentuješ v prvom rade House
Na báloch reprezentujete v prvom rade svoj House pomocou svojho „House name“. Svojím výkonom v kategóriách mu robíte renomé. V podstate vy walkujete „in the name of“, čo znamená, akoby ste reprezentovali zakladateľov Houseu, s ktorými sa stotožňujete tým, že ste v ich House. Takže moje Velvetové deti reprezentujú mňa ako matku a otca Viktora na Kiki scéne. Keď oni pohoria, robia zlé meno aj mne, lebo ako rodič som ich mala ustrážiť a dať im správne vedenie.
House Chant
Každý House má svoj „House Chant“, svoj pokrik. Je to niečo, čo sa skanduje na báloch, keď walkuje niekto z daného Housu. Nie je to o tom, že si podporujete len svoj House svojím Chantom, ale aj o tom, že skandujete Chanty iných Housov, aby ste ich podporili. Tieto Chanty sa vyvíjajú a menia. House sa vždy dohodne, ktorý je ten aktuálny, ktorý sa bude používať. Može mať aj 2-3 Chanty naraz, ktoré sa aktívne používajú.
Príklady Chantov
House of Ebony:
EEEEEEEEEEEE-BOOOO-NYYYYYYYYYY
House of Tisci:
IT’S TISCI DUUUUUUUUUUUH
House of Prodigy:
(po anglicky vyhláskované) P-R-O-D (pauza) I-D-Y (pauza) PPPPPP-RRRR-OOOOOO
foneticky: PÍ – ÁR – OU – DÍ (pauza) ÁR – DI – UAJ (pauza) pííííííí-aaaaaaar-ooooooo
House of Ninja:
EN-Á, EN-Á, EN-Á-EN-DŽEJ-EJ (N-I, N-I, N-I-N-J-A)
V koľkých Housoch môžem byť naraz?
Naraz môžete byť súčasťou len jedného Housu na jednej scéne. Keďže Ballroom má dve scény, môžete byť súčasťou dvoch Housov: jedného Kiki Housu a jedného Major Housu.
Keď nie si v House, si 007
Keď nie ste členom Housu, ste tzv. agent 007 alebo „free agent“. Nazývate sa 007 a píše sa to ako „vaše meno 007“. Čítate to ako double-oh-seven /dabl-ou-sevn/.
Keď sa na toto pomenovanie pozrieme hlbšie, znamená to, že ste „agent on a mision“, agent na misii a hľadáte si House. Hovoríme, že ste „otvorený“ pre všetky Housy. Ste voľný, a tak sa môžu Housy o vás zaujímať a tzv. si vás „snatchnúť“ alebo teda uchmatnúť (snatch = chytiť).
Momentka z Ball of Shame 2019, Bratislava. Autorka: Magdaléna Reporter
Ako sa dostanem do Housu?
Toto je otázka, ktorú dostávam asi najčastejšie. A odpoveď je vždy taká neurčitá. Môžem vám na začiatok rozpovedať príbeh, ktorý sme počuli my s Viktorom, keď sme sa pýtali Američanov túto otázku niekedy v roku 2013.
Pamätám si, ako nám môj otec Aviance Tisci (kedysi Milan a Yamamoto) rozprával, ako to fungovalo v americkom Ballroome. Pre mňa taký ten najextrémnejší štýl bol, že niekto prišiel za matkou alebo otcom a povedal „I want to be in your House“, „Chem byť v tvojom House“. A oni odpovedali: „Okay, show me what you got”, „Dobre, ukáž mi, čo je v tebe“. Takže hneď ste museli podať váš performance (výkon) roka. A na základe neho povedali, že super alebo, že nie až tak super. 😀 Presný ďalší postup neviem, ale keď ste ho ohúrili, tak ste otvorili diskusiu a dohodli sa. Takéto niečo urobiť chce ale veľkú odvahu. Teda aspoň ja by som to asi nedokázala.
Ďalší podobný systém bol, že sa táto konverzácia udiala na bále. Tak mu povedali, že dobre, tak mi povedz, ktorú kategóriu dnes vyhráš… Toto tiež nie je úplne najjednoduchšia cesta, lebo aj keď ste najlepší, nikdy nemáte istotu, že dnes vyhráte. A verte mi, že v týchto konverzáciách bolo veľa attitudu.
Aké prijímanie do Housu som zažila v USA (nie moje)
No a keď som bola na Miami, zažila som naživo jeden prijímací pohovor do Housu. Do House of Milan, môjho vtedajšieho Housu, ale do Florida chapter. To je ináč zážitok z toho istého dňa, ktorý som vám opisovala v článku Čo je Vogue a Ballroom, kde mám aj fotku z kuchyne s floridskými členmi House of Milan.
Keď zistili, že som v ich meste, pozvali ma na House meeting (pravidelné stretnutie Housu). Bola som „International Milan“, čiže medzinárodný člen House of Milan a chceli ma spoznať (a ja ich tiež). No ale to som netušila, že na tomto House meetingu u jedného člena doma (btw 45 min Uberom od miesta, kde som bývala, doslova v strede ničoho. Nechápem, kde som mala tú odvahu, veď som ich poznala len z Facebooku a ešte aj taxikár sa čudoval, že do akej štvrte to idem) sa bude diať prijímacie konanie do Housu. A tam som zažila ďalšiu stresujúcu situáciu (nie pre mňa stresujúcu, ale pre toho, čo bol na pohovore).
Asi 9 členov z House of Milan sedelo na gaučoch a na zemi okolo jedného človeka v strede, ktorý sa slovne prezentoval a hovoril, že prečo chce byť členom ich Housu. Vlastne tam nebolo len tých 9 ľudí, ale ešte na tablete mali konferenčný videohovor s ďalšími členmi Housu. Každý sa ho musel spýtať nejakú otázku. Áno, aj ja. 😀 Nie, vôbec netuším, čo som sa spýtala, ale bolo to pre mňa absurdné a nádherné v jednom. On nám potom musel aj zatancovať a neskôr odišiel s tým, že sa mu čoskoro vyjadríme. (Už si nepamätám, či ho prijali, prepáčte.)
Môj pocit v House
Teraz ale vynechajme jeho. To, ako mňa prijali medzi seba bolo neuveriteľné. Nič o mne nevedeli, len že som z Európy, a že som Aviancova dcéra. A Aviance bol lokálny otec Milanov v Európe a ich dobrý kamarát. Ja, biela, mladá cis hetero žena, prišla do domu latino, čiernym, gay a trans ľuďom a prijali ma za svoju. Postarali sa o mňa, písali mi počas zvyšku pobytu a s pár som v kontakte dodnes. Aj napriek tomu, že už nie sme v jednom House. Ja milujem, ako fungujú tieto Housy. Je to niečo neopísateľné. To prijatie medzi seba, bez ďalších podmienok je na nezaplatenie.
Odobrili mi, čo robím a kto som
Už to musím napísať, hoci je to mimo témy, ale až tam som si utvrdila, že môžem robiť, čo robím a že je to dobré. Už som totiž dva roky učila a bola som si vedomá, že nie som queer, LGBTPOC, a že v Európe sa Ballroom len začal šíriť. Mala som otázky a pochybnosti, či to robím dobre, či to učím dobre a či sú s tým oni OK. Boli. Tam som dostala odobrenie, a životný pokoj ohľadne toho, že môžem pokračovať a nerobím nič zlé, kým rešpektujem históriu, terminológiu, Legends a Icons. Písal sa rok 2016 a ja som sa vrátila plná šťastia a vízií naspäť domov.
Ako sa prijímajú noví členovia do Housov dnes
Tým, že som za svoju Ballroom históriu bola v podstate v troch Housoch, aj keď stále s tými istými ľuďmi, viem vám povedať, ako to fungovalo u nás. Nemôžem však povedať, ako to funguje v iných Housoch, lebo sú to po prvé veľmi citlivé interné informácie, ktoré sa mimo Housu nevynášajú, a po druhé absolútne netuším, ako to majú iné Housy. Ani ja vám teda nemôžem prezradiť úplne presné pravidlá, ale systém vám môžem prezradiť.
Každý House má určité zameranie. Teda takto: veľa Housov chce mať pokryté všetky kategórie, čiže sa zaujíma o rôznorodých ľudí. Napríklad nebude mať záujem o piateho New Way Voguera, keď mu chýba FQ Realness alebo Face a Runway. Bude skôr hľadať niekoho na FQ Realness, Face a Runway.
Črty Housov
Väčšinou však majú Housy určité črty. Niektoré Housy sú viac Fashion, iné viac Realness, ďalšie viac Performance a ostatné kategórie majú v menšine. Často to závisí od pôvodnej matky a otca ako to nastavili, alebo ako to momentálni rodičia chcú.
Také známe zameranie mal napr. House of Ultra Omni. To bol House, kde bolo najviac Old way tanečníkov. Spomínaný House of Milan mal najsilnejšie Fashion kategórie. Ich Outfity boli vždy extra a vyhrávali najviac Fashion kategórií. Okrem iného, meno Milan je podľa talianskeho mesta Miláno, ktoré je považované za centrum módy. House of Ninja pomenoval Willie Ninja podľa jeho inšpirácie v ázijskej kultúre a v bojovom umení. House of Xtravaganza vznikol ako prvý latino House. Dodnes majú všetkých členov s hispánskymi koreňmi. (Ako presne to je s tými koreňmi už neviem, lebo poznám aj japonskú členku House of Xtravaganza. Na druhú stranu aj ona sama vravela, že jej vzdialená rodina je z Južnej Ameriky, takže tá tolerancia pôvodu je asi širšia, než sa na prvý pohľad môže zdať.)
Pozorujú vás
Dnes to funguje tak, že si vás všímajú na báloch. Keď ste 007, vedia, že ste „free to snatch“. Ak sa niekomu páčite, má vás v hľadáčiku a pozoruje vás niekoľko bálov. Naživo aj online. Aj na workshopoch. Dnes sa vďaka sociálnym médiám dá pekne odpozorovať, ako je človek aktívny a kde všade sa objavuje a či sa zlepšuje. Potom vás oslovia. Môžete aj vy osloviť House, že chcete byť členom, ale to je menej časté a občas príliš odvážne.
Ale dostať sa do Housu je vždy o vzťahoch. Ak máte s ľuďmi z daného Housu dobré vzťahy, je pravdepodobnosť vyššia, že sa stanete aj vy ich členom. Je tam ale aj určitá forma náhody (alebo osudu), že s kým sa zoznámite, s kým trávite čas, kto vám imponuje a komu imponujete vy. 🙂
Ako som sa dostala do Housu ja a Viktor?
Ja som bola od začiatku všade s Viktorom. Tak vám rozpoviem tento príbeh za nás dvoch. Skoro okamžite po našom zoznámení som hľadala, kde sa v Európe konajú workshopy a bály a Vikimu som oznamovala, kam pôjdeme. 😀 Začínali sme cestovať v čase, kedy ešte nebol zrušený dátový roaming, čiže sme mali všetko vopred zistené. (Nie ako teraz, že kúpim letenky a zvyšok zistím tam vďaka dátam online.) Vytlačili sme si mapy a adresy na papier a s nimi sme cestovali do neznáma. Ja som bola super na organizáciu a Viki na orientáciu. (Teda takto: Viki sa zorientuje všade od Paríža po kórejský Soul, kde nepíšu ani len latinkou, lusknutím prsta. Ale v Bratislave sa každý jeden raz stratí. :D) Ale o tom inokedy. Jeden takýto výlet sme si dali do nemeckého Düsseldorfu, kde sme vedeli, že bude učiť Viktorov veľký vzor Aviance Milan. Písal sa rok 2014.
Viktor sa stal Youtubovou senzáciou vďaka videu zo Street Dance Kempu (SDK) 2013, kde tancoval Vogue na pódiu a vyhral. Takže jeho už malo v oku veľa Voguerov po celom svete. A ja som bola všade s ním a spolu sme tvorili taký nadšený pár.
Video, ktoré preslávilo Viktora. SDK Vogue Champion, 2013.
House of Milan
Počas bálu sa na nás Aviance stále pozeral. Mali sme pred ním veľký rešpekt, tak sme boli z toho šťastní, až sme nechápali. Cez pauzu si nás zavolal von a opýtal sa, či sme v nejakom House. A my, že nie. A on že „If you want, my doors are open.“, „Ak chcete, moje dvere sú otvorené.“. A my že: „Aaaaaa!“. Teda ja si vôbec nepamätám, ako sme mu oznámili, že nič lepšie by sme si ani priať nemohli. Ale emócia bola „AAAA!“. O pár minút neskôr nás ešte na tom bále ohlásil ako nových členov House of Milan. A od toho momentu až dodnes je naším otcom.
House of Milan sme obaja obdivovali. Boli tam (podľa mňa) najlepší a najzaujímavejší tanečníci z Ballroomu, ktorých som sledovala. Stať sa sestrou a bratom týchto ľudí bol splnený sen. Boli tam ľudia ako Benjamin Milan, Fredrik zo Švédska, Runway diva Rim z Paríža a mnoho ďalších. Úplne najlepšie na tom bolo to, že keď sme sa postupne zoznamovali s našimi súrodencami, zistili sme, že si hneď rozumieme. Akoby nás vyberali podľa nejakej šablóny alebo podľa životných hodnôt jednotlivcov. S každým sme si sadli. Bolo to nádherné pozorovať.
Fotka pár minút po tom, ako nás Aviance prijal do House of Milan. Viktor, Aviance, Monika (ja). Nemecko, 2014.
House of Yamamoto
Ballroom sa ale vyvíja a vzťahy v ňom sú niekedy zložité. Aviance sa rozhodol po 20 rokoch opustiť House of Milan, a keďže my sme boli jeho deti (celá európska Chapter), tak nám ponúkol možnosť odísť s ním. Skrátim to, odišli sme s ním všetci. Neskôr sa pár ľudí vrátilo do House of Milan. Ale tí, čo sme ostali spolu, sme sa rozhodli spolu ostať a založili sme House of Yamamoto. Takže Aviance bol stále naším otcom a Rim sa stala matkou. Postupne sme nabrali aj nových členov, medzi ktorými bol aj náš Velvetový syn Janny. To bol skvelý pocit, že sme sa rozrástli aj o ďalšieho „nášho“ Voguera v major House. Neskôr vyhlásili mňa za Princess. Písal sa rok 2017.
Od toho roku sa všetko zrýchlilo. Ballroom rástol zo dňa na deň, bály pribúdali, ľudia pribúdali a očakávania sa zvyšovali. Nie je ľahké založiť nový House a vybudovať si rešpekt od nuly. Aj keď vás všetci poznajú a máte silnú históriu (teraz nehovorím o sebe, ale o Aviancovi a Rim).
Prvé zloženie House of Yamamoto.
Čo treba vedieť, keď sa rozhodnete založiť nový major house?
Keď sa rozhodnete založiť nový major House, ktorý nemá základňu ani členov v USA, musíte dať do svojej prezentácie všetko. To znamená, že vaši členovia musia byť aktívni. Chodiť na bály, šíriť dobré meno, byť videní a počutí. A to nielen v Európe. Ak chcete ozajstné uznanie, musíte sa vybrať do USA na tie najväčšie bály a zanechať dojem. A nie len raz. A to je náročné.
Väčšina ľudí má totiž Ballroom ako voľnočasovú aktivitu. Musí si na bály vyhradiť čas a nie málo peňazí. Cestovanie aj outfity sú finančne náročné záležitosti. Ak sa do toho nachádzate v nejakej životnej slučke, že končíte školu, alebo ste práve stratili prácu, alebo sa vám niečo deje v rodine a nemáte psychickú pohodu, odrazí sa to na vašom výkone. A aj na vašej prítomnosti na báloch. No a to sa udialo nám v House of Yamamoto. Tým, že sme boli malý a nový House, mali sme len cca 25 členov. A keď vyše polka z nich bola neaktívna, že z nejakého osobného dôvodu si nemohli dovoliť byť aspoň na 5 veľkých báloch ročne, House upadal.
House of Tisci
Skrátim to, vedeli sme, že to nie je dobré a potrebujeme byť aktívnejší, ale už to prirodzene nešlo. Tak sa matka s otcom rozhodli, že neaktívnych členov vylúčia z Housu a príjmu ponuku spojiť sa s House of Tisci. House of Tisci je tiež mladý, ale americký House (založený v 2017), ktorého niektorí členovia pochádzajú tiež z pôvodného House of Milan. Oni mali akurát situáciu, že im chýbali ľudia na Performance kategórie a nám chýbali tie Realness a Fashion kategórie. A tak bolo veľmi výhodné sa spojiť. My sme získali základňu v USA, čím máme teraz viac členov a zázemie. Oni získali silných performerov v Performance kategóriách a medzinárodných členov, tzv. Internationals, čo znamená prestíž. Takže to bol win-win. Písal sa február 2020. A ja, Janny aj Viktor sme vstúpili do covid-19 karantény pod menami Monika Tisci, Janny Tisci a Viktor Tisci.
Moment, kedy sme boli ohlásení ako nová európska Chapter House of Tisci. Paríž, The Galaxy ball pt. II, február 2020. Autorka: Coco Roza Ninja
Ako sa dostal do Housu Michal Ninja?
Neviem, či viete, ale Michal Černý z Prahy je vlastne úplne prvý človek, ktorý ma učil Vogue. Ja síce všade píšem, že som začala s Vogueom v roku 2012, no koncom 2011 som okúsila prvýkrát Vogue v Modre (btw v kláštore, pozdravujem Addyho) práve od Michala. Michal je tanečník, ktorý čoskoro na to odišiel opäť do USA, kde sa tanečne vzdelával, takže som nemala šancu sa od neho naučiť viac.
Ja verím, že Michal mi odpustí, keď prezradím, že on nie je battlový typ. Tým pádom mal vždy obrovský stres chodiť súťažiť na bály. Čo je v poriadku, to nie je pre každého. Ja som battler a milujem sa hodiť hlava-nehlava do akejkoľvek tanečnej súťaže. Píšem to ale preto, aby som ukázala aj trošku iný priebeh toho, ako sa dá dostať do Housu. Prezradím vám Michalov príbeh:
Na začiatok musím povedať, že prvý House, ktorý sa rozhodol rozhodiť svoje siete aj do Európy, bol House of Ninja. To znamená, že prví európski členovia amerických Housov boli práve z House of Ninja. Preto aj prví Vogueri – tanečníci, ktorých sme vnímali, boli práve s menom Ninja. A pre nás, tých čo sme začali Vogueovať trošku neskôr než oni, boli veľkými vzormi. Boli to ľudia ako Anna Ninja zo Švédska, Laissandra Ninja z Paríža alebo aj Anna nik Ninja z Ruska alebo Elena Fraules Ninja.
House of Ninja v Paríži, Michal je druhý sprava v stoji. Február 2020.
Benny Ninja a Javier Ninja
Michal obdivoval členov House of Ninja. Najviac ho zasiahlo vidieť naživo performovať Bennyho Ninju a Javiera Ninju. Benny bol očarujúci svojou charizmou a tým, ako sa dokázal postaviť, a tým zastaviť vzduch v miestnosti. Po dopravnej nehode už ale nie je aktívnym členom Ballroomu. Javier, s jeho Arms control a New way, je výraznou osobou, ktorá podľa mňa ovplyvnila veľkú časť Európy v začiatkoch. Michal neskôr spoznal osobne aj Leu, Chise, Fujiko a Danielle Pollanco. Ku každému vzhliadal a mal túžbu sa raz stať členom House of Ninja.
Benny Ninja a Javier Ninja @ JJ-Street Baltic Session 2013
V roku 2011 sa raz po lekcii opýtal Bennyho, či by sa vedel stať členom. Ten mu však povedal, že by musel žiť v USA. Nebolo ešte úplne bežné, že brali členov, ktorých poznali len krátko. A tak, keď sa Michal v roku 2013 presťahoval do NYC kvôli škole, kontaktoval Bennyho, ale ten už kvôli nehode netancoval. A tak sa obrátil na Archieho a Javiera. Javier mu povedal, že má doniesť Grad Prize (trofej, čiže výhru) z bálu. Lenže Michal nebol battlový typ.
A tak sa dohodli, že sa oťukajú ináč. Michal začal chodiť na jeho tréningy a trávili spolu čas. Postupne spoznával ostatných, chodili spolu na akcie a potom ho pozvali na „Ninja konkurz“, ktorý bol súčasťou Ninja NYC chapter meetingu. Na druhý deň ho Javier privítal na lekcii so slovami „Welcome“. Tento proces spoznávania sa trval rok, ale stál určite za to. Michal je stále členom a dokonca sa už aj prekonáva a začína walkovať bály!
Ako sa dostali do Housu Lana Ebony a Oli Ebony?
V Česku máme ešte jeden pár, ktorý je členom medzinárodného Housu. Je to Lana a Oli. Obaja sú členmi Iconic House of Ebony. Lana sa stal členom skoro náhodne. Na jednom veľkom bále sa spoznal s Charlym, otcom House of Ebony v Paríži. Sadli si a čoskoro sa stal ich členom.
Housy majú radi, keď ich členovia nie sú sami vo svojom meste, či krajine. Vždy je lepšie, keď majú s kým trénovať a s kým sa podporiť. A tak, keď začala byť Oli aktívna na báloch, všimli si ju a neskôr jej navrhli, aby sa stala členkou House of Ebony. Určite toto rozhodnutie podporil aj fakt, že Lana s Oli dobre vychádzajú a žijú v jednom meste.
Ako a prečo sme založili Kiki House of Velvet?
Písal sa rok 2016 a my s Viktorom sme boli už dva roky v House of Milan. Cestovali sme na bály, tešili sa z nových poznatkov aj z prvých úspechov. Už asi dva roky sme pravidelne učili Vogue vo svojich mestách, no niečo nám chýbalo. Chceli sme našim študentom dopriať pocit, aký sme zažívali my v House. A tak nám napadlo povýšiť našich študentov na naše deti a založiť lokálny House. V tom čase sme ešte nie úplne dobre rozumeli rozdielu Major a Kiki House. No dnes už vieme, že sme v roku 2016 založili Kiki House of Velvet. A tak som sa stala ja matkou a Viktor otcom. Oslovili sme najaktívnejších študentov (myslím, že v tej dobe skoro všetkých našich študentov), aby sa stali členmi.
Názov sme nevedeli vymyslieť. Pomohla nám s ním kamoška Alina z High Edition z Brna. Po prednesení myšlienky o založení Housu sa nás Alina opýtala, či do toho nechceme dať trošku symbolickej politiky. Veď politika k tancu patrí a k Ballroomu už úplne. Náš plán bol spojiť českých a slovenských Voguerov pod jednu strechu. Dať im pocit rodiny a prijatia ostatnými. A tak Aline napadlo, či sa nechceme pomenovať podľa zamatovej revolúcie.
Velvet revolution = Zamatová revolúcia
Zamatová lebo nežná revolúcia bola nenásilná zmena režimu vo vtedajšom Československu. Padol komunistický režim (1989). Dodnes si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu dňa 17. novembra.
My sme si vybrali názov „Velvet“, zamat, ako symbol slobody a demokracie. O ďalšie 4 roky (1993) sa rozdelilo Československo na dve krajiny ako ich poznáme dnes. Na Česko a na Slovensko. A my sme si povedali, že prostredníctvom House of Velvet opäť tieto dve krajiny pomyselne spojíme do jednej.
Členovia House of Velvet
Ako to už býva, nie každý člen vtedajšieho Housu ostal aktívny až dodnes. Mali sme počas 4 rokov fungovania 2-3 väčšie porady, kedy sme sa dohodli s neaktívnymi členmi, že už nebudú v House. A na druhú stranu sme niekoľkokrát nabrali nových členov.
Až v 2019, alebo dokonca začiatkom 2020, sme sa rozhodli udeliť postavenie Prince a Princess of House of Velvet. Stali sa nimi Sabrina Velvet (Princess) a Lana Velvet (Prince). Obaja so základňou v Prahe.
Dnes máme členov so základňou v Prahe, Brne a Bratislave. No naši členovia radi cestujú, tak sa občas niekto usadí mimo našich republík. 🙂
Fotka z nášho prvého spoločného vystúpenia na Dúhovom PRIDE Bratislava v roku 2017. Pôvodná (čiastočná) zostava House of Velvet. Autorka: Magdaléna Reporter
K dnešnému dňu (10.6.2020) máme aktívnych nasledujúcich členov:
- Matka: Monika Velvet (Bratislava a slovenská, SK Chapter)
- Otec: Viktor Velvet (Brno a česká, CZ Chapter)
- Princess: Sabrina Velvet (CZ)
- Prince: Lana Velvet (CZ)
- CZ Chapter: Viktor, Sabrina, Lana, Ondro, Janny, C-Yara, Veronika, Pichus, Sára, Jurajda, Oli
- SK Chapter: Monika, Veronika C, Veroni, Rebecca, Jenny Thalia alebo Rado
House je živý organizmus. Stále sa vyvíja a mení. Kto je neaktívny, alebo má toho času iné životné priority, opúšťa House. Neskôr sa môže doň vrátiť.
Prezradím zaujímavosť od nás: Rebecca bola jedna z prvých členov Housu, potom sme sa s ňou dohodli, nech nás opustí. A v roku 2020 sme ju s otvorenou náručou prijali naspäť. Niektoré veci chcú jednoducho čas. A nič nie je definitívne.
Sú u nás aj iné Kiki Housy?
Veľmi dlho sme tu držali monopol na Kiki scéne (presne 4 roky). Čo ale z hľadiska scény a jej pravidiel nie je vôbec prospešné. Keď ste čítali predošlé články viete, že členovia z jedného Housu medzi sebou nesúperia. A to vlastne znamená, že nemôžeme usporiadať Kiki bál, lebo ak neprídu 007s alebo ľudia zo zahraničných Kiki Housov, nemá kto s kým battliť.
Viktor teraz veľa cestoval a spoznal aj Kiki aj Major scénu v Kazachstane a na Taiwane. Zistil, že mali podobnú situáciu ako my. Boli tam prví nadšenci, ktorí založili jeden Kiki House a 3-4 roky existoval len ten jeden House. A tak sa jedného dňa na tréningu dohodli, že vytvoria ďalšie aspoň 3 Kiki Housy. Našli medzi sebou lídrov, ktorí sa na to s radosťou dali, rozdelili si členov a tak sa zrodila Kiki scéna. Do dvoch rokov im tak narástla scéna aj samotný záujem o Ballroom, až sme sa nestíhali čudovať.
Tento model sme si požičali a rozhodli sa ho aplikovať na našu malú, pomaly sa vyvíjajúcu scénu.
Kiki House of Pheerie a Kiki House of Ambitchous
Oslovili sme môjho študenta Noela v Bratislave a Michala v Prahe, či by nechceli založiť Kiki Housy, aby sme tu vytvoril reálnu Kiki scénu. Skrátim to, nadchli sa, oslovili členov, o ktorých mali záujem a založili dva Kiki Housy! A o dva dni na to naša vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu v spojitosti s covidom-19. Takže my sme tie Housy nestihli ešte ani oznámiť (robí sa to vždy na bále), ani spoznať nových členov.
Jediné čo vám viem momentálne prezradiť je, že Slovensko privítalo na svojej scéne nový Kiki House of Pheerie pod vedením matky Noela a otca Niny. Česká scéna čoskoro privíta pražský Kiki House of Ambitchous pod vedením matky Moniny a otca Michala.
Ja verím, že sa k tomuto článku vrátim o rok a napíšem, či tento náš experiment pomohol k rastu lokálnej scény. Zatiaľ len dodávam, že sa z tohto posunu veľmi teším!
Ak chcete sledovať naše Housy a československý Ballroom
Ak by ste radi sledovali, čo sa deje na našej českej a slovenskej Ballroom scéne, odporúčam vám sledovať instagramový účet: @Ballroomsceneczsk
Naše nové Housy zatiaľ nemajú aktívne účty, ale ak si ich vytvoria, určite to tu aktualizujem a napíšem.
Kiki House of Velvet (@kikihouseofvelvet) sme na instagrame zanedbali a venujeme sa skôr postovaniu na účte @BallroomsceneCZSK, no chystáme sa znova začať. Na Ballroomescene CZ&SK sa dozviete, kedy prebiehajú Vogue lekcie v Prahe, Brne a Bratislave. Okrem toho sa dozviete, aké máme novinky alebo úspechy a kde sa konajú workshopy, bály a iné zaujímavé udalosti. 🙂
Môžem sa stať členom Housu, aj keď nechodím na bály?
Nie. Cieľom Housu je reprezentácia na báloch. A kde inde vás majú spoznať, ak nie na báloch. Workshopy, na ktoré chodíte, alebo nebodaj učíte, nestačia. Musíte aktívne chodiť na bály a walkovať aspoň jednu kategóriu. Alebo byť komentátor, Ballroom DJ alebo dizajnér, ktorý síce nesúťaží na báloch, ale pomáha šiť Outfity tým, čo súťažia. Ale predsa je tu jedno „ale“. Môžete sa stať čestným členom Housu.
Ako sa môžem stať čestným členom Housu?
Existuje niečo, čomu hovoríme čestný člen Housu. Je to taký člen, ktorý má vysoké postavenie v spoločnosti, zaujíma sa o Ballroom, ale nie je aktívnym walkerom. Takýmto členom môžu byť modelky, herci, či speváci. Je česť pre House mať takéhoto člena. A teraz odpadnete, keď vám poviem príklad: Rihanna je čestným členom House of Miyake Mugler. Áno. Tá speváčka Rihanna. Neviem, kto to vybavil, ale pre komunitu je to veľká česť.
Keď House of Miyake Mugler organizoval veľký bál v NYC koncom roka 2019, prišla tam aj ona a sedela v porote. Neviem, či mohla aj hlasovať (vraj áno), ale bola tam celý čas. Zasponzorovala svojou Fenty Beauty kategóriu Face za 10 000 dolárov pre víťaza. Viete si asi predstaviť aké outfity a výkony tam padali!
Rihanna na House of Mugler bále v NYC, 2019.
Ešte by som sa na chvíľu vrátila k tomu, prečo je česť mať v Ballroom House niekoho slávneho. Mať tak blízko niekoho, kto je úspešný, slávny a uznávaný, je pre deti motivujúce. Nie každý mal príležitosti dostať sa niekam. Títo, nazvime ich externí, ľudia pôsobia ako vzory z vonkajšieho sveta. Dávajú nádej, že sa to možno niekomu raz podarí tiež. Každý House má na to ale iný názor. Celebrity sú len mená. Zriedka sa zapájajú do aktívneho diania Housu. Raz za veľmi dlhý čas sa ukážu. Ale keď je v House problém, nie je ich priorita pomôcť. Preto ich nie každý House chce.
Samozrejme akúkoľvek podporu Ballroomu si všetci vážime. Na druhú stranu je potrebné si uvedomiť funkciu týchto ľudí a príliš sa na nich neviazať. To, že sa dostanete do House of Mugler vám nezaručuje, že dostanete súkromné číslo na Rihannu a budete sa stretávať každé dva týždne. S inými členmi to však možné je.
Keď ma oslovia do Housu, môžem ich odmietnuť?
Niekedy sa stane, že sa o vás Housy bijú. Oslovia vás dva, aj tri naraz. A vy sa musíte rozhodnúť len pre jeden. A zvyšné potom slušne odmietnete. Alebo sa stane, že vás osloví House, do ktorého nechcete patriť. Toto by sa v podstate nemalo stávať, lebo House by mal cca tušiť, či vy s nimi sympatizujete alebo nie. Ale stane sa to. Vtedy musíte voliť správne slová a slušne ich odmietnuť.
Ako sa mám rozhodnúť, do ktorého Housu patrím?
Ako si vybrať House? Vyberáte si House vy alebo House vás? To sú otázky, na ktoré sú rôzne odpovede. Malo by to byť vzájomné. Len vtedy to bude fungovať. Vy si podvedome vyberáte House celý čas. Keď chodíte na bály, viete povedať, ktorý House vám je sympatický a ktorý menej. Sympatický vám môže byť buď tým, ako sa vám páčia jeho členovia, ich štýl tanca, outifty, ako držia spolu, ich matka a otec, ich House Chant… Môže toho byť veľa, čo vám imponuje. Dokonca sa stáva, že niekto sa chce stať členom toho Housu, ktorého členovia sú v jeho kategórii lepší ako on. Čiže dnes ich neviete poraziť, ale kebyže sa s nimi spojíte, máte kategóriu vyhratú. A to je win-win aj pre House, ktorému vždy ide o výhry.
Môžem odísť z jedného Housu a ísť do iného?
Áno a deje sa to veľmi často. Niekto je v jednom House aj 20 rokov. Iný vystrieda za 5 rokov 3 Housy. To ale niekedy nie je úplne OK, lebo to nerobí o vás dobrý obraz. Zdá sa potom, že ste konfliktný, alebo nerozhodný alebo nelojálny. Ale v zásade to nie je problém. Niekedy sa dokonca stane, že sa Housy zlúčia alebo premenujú a v podstate zmeníte House name bez opustenia Housu. Je to najmä individuálne. Niekto hľadá tú zhodu dlhšie, iný ju nájde na prvý raz.
Autorka článku: Monika Prikkelová