Teraz už viete, že Ballroom, je názov pre kultúru bálov a Vogue alebo Voguing je pomenovanie pre tanec, ktorý sa v Ballroome zrodil. Keď tieto dva pojmy spojíme, vznikne Vogue bál. A Vogue bál je udalosť, kde sa súťaží v rôznych kategóriách. O nich sa detailne dočítate v blogu Delenie Kategórií. Zatiaľ len prezradím, že ich delíme na 4 hlavné okruhy: Fashion & Runway, Body & Sex, Realness a Performance kategórie. Performance kategórie sú tie, kde sa tancuje Vogue.
Vogue bál
V predošlom článku, Čo je Vogue bál a ako prebieha?, ste sa dočítali, čo to presne je, ako taký bál prebieha a čo všetko sa tam deje. Popritom ste natrafili na veľa pojmov, ako 10s, LSS, Chop, ktoré ste možno počuli prvýkrát. To ale vôbec nevadí, lebo teraz vám ich s radosťou vysvetlím. Tak poďme hneď na to.
Prečo chodiť na bály?
Vogue bál, alebo teda len bál, je miesto, kde sa to všetko deje. Či už sa učíte tancovať Vogue ako samouk, v tanečnej škole, alebo v klube, vaším cieľom by malo byť chodiť na bály, kde ukážete váš progres a vzdáte rešpekt tejto kultúre vašou prítomnosťou. Je to gesto, že vás zaujíma, čo sa na scéne deje. Na bále sa získava rešpekt. Nedá sa ho získať žiadnym iným spôsobom. Žiadne videá, vystúpenia, tutoriály alebo články vám nedajú rešpekt, kým sa nebudete objavovať na báloch. A nie len vo vašom okolí.
Tí, ktorí chcú byť najlepší a rešpektovaní, musia cestovať po svete. Podporovať scénu znamená byť prítomný na Vogue báloch, súťažiť a byť videný. Potom, keď sa rozhodnete učiť, treba viesť vašich študentov a vaše deti k tomu, aby chodili na bály a v neposlednom rade organizovať bály v hocijakej veľkosti. Tento rešpekt komunity voči vám sa dá aj stelesniť, udelením tzv. statusu (Star, Statement, Legend alebo Icon). Aké pravidlá sú určené na získanie jednotlivých statusov, sa dočítate o pár riadkov nižšie.
Momentka z Vogue bálu v Bratislave, Ball of Shame 2018. Autorka: Barbara Kollárová
LSS
Ak už si niekedy bol aspoň na jednom Vogue bále, stretol si sa s pojmom LSS, čítaj /eleses/. Započul si ho na začiatku bálu. Predtým, než sa začnú otvárať jednotlivé kategórie, udeje sa ceremónia s názvom LSS. Je to skratka pre Legends, Statements a Stars. V Ballroom kultúre máme nie len oceňovanie najlepších walkerov za ten daný rok (Awards OTY), ale máme systém, ktorý oceňuje celoživotný prínos jednotlivca pre Ballroom. Jednotlivcom sa udeľujú tzv. statusy, ktoré majú svoje stupne. 1. stupeň ocenenia je „STAR“, 2. stupeň je „STATEMENT“, 3. stupeň je „LEGEND“ a 4., najvyšší stupeň je „ICON“. A každý bál začína tým, že privíta tých, ktorí sú na ňom prítomní a sú významní tým, že majú jeden z týchto statusov. Väčšinou je to porota, ktorú predstavia úplne na záver.
Ono to však nie je úplne presne tak, ako som to práve napísala. V Európe sme donedávna tento statusový systém nemali, lebo sme nemali na to dostatočne dlhú Ballroom históriu. Avšak dnes už poznáme prvé legendy nášho lokálneho (európskeho, alebo teda mimoamerického) Ballroomu. To však nič nemení na tom, že ich je stále veľmi málo. Preto sme na báloch prijali systém, že na LSS vyhlasujeme dôležitých prítomných ľudí, bez ohľadu na to, či majú oficiálny status alebo nie. Ešte pred pár rokmi sa to z tohto dôvodu volalo LSS/ Rollcall. Čo znamenalo vyvolanie, kto významný „is in the building“, kto dnes prišiel.
Týmito významnými alebo dôležitými ľuďmi sú v prvom rade porotcovia, potom matky a otcovia Housov, známe tváre (v podstate Stars a Stetements), ktoré daná scéna pozná, pretože sa tam objavujú vždy a vyhrávajú kategórie. Alebo to môžu byť víťazi poslednej edície toho daného bálu a podobne. Je len na organizátorovi, koho všetkého dá vyvolať.
Ako prebieha LSS/Rollcall?
A čo to presne znamená, že ho vyhlásia? Čo sa udeje? MC na mikrofóne povie niečo v zmysle: „Can I see, just for me, Monika Tisci!“ A začne chantovať meno toho, koho vyvolal. A všetci čakajú, že to vyvolané meno (tento raz som to ja) sa objaví na runwayi a dá si krátke sóličko. Sú to významné momenty, kedy je dobré ukázať to najlepšie zo seba. Je to „red carpet“, červený koberec, pre nás. Je to moment, kedy si budujeme meno, udávame level alebo udržujeme náš vysoko nastavený level. Na tento moment čaká mnoho ľudí, no nie každému sa podarí byť vyvolaný (záleží od vašej pozície v Ballroome). Tým, že je to váš červený koberec, aj váš outfit by mal tak vyzerať. Ako na odovzdávanie Oskarov, alebo teda aspoň výnimočne/nevšedne. A mal by byť iný, ako ste si priniesli na vaše súťažné kategórie, lebo tie outfity nechcete predsa prezradiť.
Samozrejme, nikto vás nenúti sa snažiť. Ale nemôžete potom ani očakávať obdiv, alebo rešpekt. Ľudia sa na vás tešia a očakávajú, že im niečo ukážete. Je to pocta, keď vás takto vyvolajú. By ste neverili, koľko drámy okolo toho vie byť, keď náhodou niekoho, kto si o sebe myslel, že musí byť vyvolaný, nevyvolajú. Je to milá ceremónia, ale na veľkých báloch extrémne zdĺhavá. V Paríži to niekedy trvá aj 2 hodiny. Často tam s tým, koho vyvolali, nabehne celý jeho House a kričia naňho ich House chant, a tým ho povzbudzujú. A vy len čakáte a vôbec netušíte, kedy to celé skončí a konečne začnú kategórie. Ale nie všade je to tak. Na stredných báloch to trvá príjemných 20 – 60 min a hneď nato sa otvára prvá kategória.
Aby to neznelo negatívne, táto ceremónia slúži najmä ako warm-up. Rozhýbu sa tanečníci, zahreje sa „crowd“, obecenstvo, vygraduje sa atmosféra, a tým pádom prvá kategória začne už v plnom hype (nabudení).
Momentka z Vogue bálu v Bratislave, Ball of Shame 2018. Autorka: Barbara Kollárová
Za akých podmienok sa dajú získať statusy?
Niekedy si len pomyselne prejdete Star a Statement štádiom, a potom vás oficiálne vymenujú za Legendary. Avšak aj tieto prvé statusy vám vedia oficiálne prideliť. Statusy môžete získať samostatne na Major a samostatne na Kiki scéne. Samozrejme, každá scéna si to rieši nezávisle od seba. Na tej Major, je to veľmi cenené, na Kiki je to tiež cenené, ale z celkového hľadiska o niečo menej. Lebo koniec koncov, tá Major scéna je tá hlavná, na ktorej chceme byť úspešní. A Európa ma mladé obe scény, čiže Kiki scéna so svojím systémom sa v podstate len stále rodí.
Poďme si povedať, čo treba splniť, aby ste sa stali STAR, STATEMENT, LEGEND alebo ICON.
STAR
- Si začiatočník vo svojej kategórii
- Walkuješ Virgin, alebo bežnú kategóriu 1-2 roky (alebo aj viac)
- Práve začínaš objavovať svoj talent a postupne ho rozvíjaš (buď si si našiel svoju kategóriu, alebo chantuješ, prípadne si DJ)
- Za toto krátke obdobie si vyhral vo svojej kategórii trofeje na Major báloch
- Dostal si sa do finálne vo svojej kategórii a/alebo si zanechal zapamätateľný dojem na runwayi
- Ľudia v Ballroom komunite si ťa všimli a vnímajú ťa
STATEMENT
- Si obdivovaný za svoj talent/za svoju kategóriu
- Walkuješ jednu alebo viac kategórii už 3-5 rokov
- Za toto obdobie si vyhral veľa trofejí na Major báloch
- Už si mohol aj vyhrať Ballroomové ocenenie Awards OTY za tvoj prínos pre scénu
- Dostal si sa do finálových battlov, alebo si zanechal zapamätateľný dojem počas súťaže
- Stávaš sa dobre známym na scéne
- Mohol si už byť porotcom na mini alebo major báloch
- Postupne si získavaš rešpekt za svoj prínos pre scénu a za svoje výkony vo svojej kategórii
LEGEND
- Dostal si svoj talent na maximum v 1 alebo vo viacerých kategóriách za posledných 6-10 rokov
- Vyhral si veľa Major bálov za ten čas, a to nie len vo svojom meste, ale všade kam si prišiel
- Tvoji rovesníci sa pozerajú na teba ako na lídra
- Tvoju kategóriu si už nevedia predstaviť bez teba
- Veľmi dobre ťa všetci poznajú, najmä vďaka zapamätateľným momentom na runwayi a za množstvo výhier v tvojej kategórii
- Za ten čas si sa mohol stať matkou alebo otcom v House
- Tvoj talent ocenili aj mimo Ballroom scény
- Stále dokážeš vyhrať, alebo sa dostať do finále vo svojej kategórii, či už súťažíš s novými alebo starými známymi ľuďmi
- Ostatní ťa kopírujú a napodobňujú tvoje pohyby a boja sa ťa stretnúť v battli
ICON
- Najvyššie Ballroomové ocenenie
- Si ikonou pre Ballroom. Svojou prítomnosťou prispievaš do Ballroomu už 20 rokov
- Sústredíš sa na zlepšenie a posunutie celej Ballroom komunity, nie len na svoj House a jeho členov
- Vyhral si nespočetné množstvo trofejí v jednej alebo viacerých kategóriách
- Už nemusíš chodiť na bály a walkovať ak nechceš, lebo si vytvoril tzv. Ballroom Legacy (čo by som preložila ako silný odkaz, alebo dedičstvo)
- Získal si Honorary Ballroom Awards, čestné Ballroomové ocenenie, za prispievanie do rozvoja scény
- Vytvoril si si svoju Legacy nie len vo svojej kategórii, alebo aj v Ballroome a LGBT komunite
- Si priekopník (Pioneer) vo svojej kategórii, vo svojom štýle
- Mohol si aj zmeniť pravidlá alebo vzhľad tvojej kategórie tým, ako si sa v nej prezentoval
Sú výnimky?
Tie roky sú orientačné. Niekedy sa stane, že niekomu udelia Legendary status oveľa skôr. Stane sa to, keď je niekto tak výnimočne dobrý a konzistentný vo svojich výkonoch a stane sa veľmi rýchlo zdrojom kopírovania a lídrom vo svojej kategórii. Výborným príkladom je Leiomy, ktorá priniesla do FQ performance výrazné točky a dramatické, náročne vyzerajúce dipy z točiek. Pridala do toho prácu s vlasmi a zrodil sa jej typický rukopis, ktorý začal každý napodobňovať. Veľmi skoro sa stala Legendary a dnes je už Icon.
Icon Leiomy Moldonado (Mother Amazon)
Podobným príkladom je naša mladá európska legenda Inxi zo Švédska. Do kategórie Women’s performance priniesla tak jedinečný štýl, že sa rýchlo stala líderkou a, najmä, bola neporaziteľná. Jej kreatívne prevedenie Vogue Femme sa stalo terčom kopírovania, ale najmä centrom obdivu a očakávania, čo ďalšie nám ukáže. Buď koncom roka 2019 alebo začiatkom roka 2020 jej udelili titul Legendary za kategóriu Women’s performance.
Legendary Inxi Prodigy
Aj House môže mať status
Aj House môže mať za svoj prínos na scéne ocenenie Legendary alebo Icon. Poznáme napríklad The Legendary House of Prodigy. Alebo Iconic House of Miyake Mugler alebo The Iconic House of Ninja.
Poznáme aj iné prívlastky, ktoré si Housy samy určujú. Preto sa môžete stretnúť napríklad s The Royal House of Milan alebo The Impeccable Haus of Tisci. House of Milan si zvolil prívlastok „Royal“, lebo ich stratégia je mať v House málo, ale kvalitných členov (tak ako je to v kráľovských rodinách). Ich správanie na báloch bolo vždy veľmi uzavreté voči iným. Pôsobilo ako „you cann’t sit with us“, nemôžeš s nami sedieť. Zdržovali sa spolu a pôsobili veľmi honosne už od vstupu na bál.
House of Tisci sa rozhodol, že si nebude písať House ako „House“, ale ako „Haus“. „Impeccable“ znamená niečo ako bezchybný, dokonalý, čím si určili spôsob, akým sa chcú na báloch prezentovať. Určili si tak vlastné pravidlá.
A keď už sme pri vlastných pravidlách nedá mi nespomenúť House of Amazon. Ten si vymyslel, že ich členovia si budú písať „House name“ pred menom. V Ballroome je to tak, že keď ste členom Housu, automaticky dostanete „House name“. To znamená, že vaše Ballroom priezvisko sa zhoduje s menom Housu. Ja som Monika Tisci (lebo som členkou House of Tisci). Ak by som bola ale v House of Amazon, moje meno by bolo Amazon Monika, nie Monika Amazon.
10s / Chop
Preselekciu voláme 10s, čítaj „tens“. Na to, aby ste postúpili, potrebujete od každého jedného porotcu dostať pomyselných 10 bodov (10s / get your 10s) a vtedy postupujete do battlov. Ak sa na tento systém pozrieme hlbšie, uvidíte za tým nádhernú logiku.
Vy idete do súťaže s tým, že si o sebe myslíte, že ste víťaz (vynechajme teraz všetky iné myšlienky, v hlbokom základe by to malo takto byť) a chcete to ostatným ukázať. Každý člen poroty sa na vás tiež pozerá ako na víťaza. Ohodnotenie spočíva v tom, či ste ho presvedčili. Ak svojím výkonom presvedčíte porotu, že ste víťaz tejto kategórie, dá vám 10s. Ak si porota o vašom výkone nemyslí, že je hodný výhry, dá vám tzv. Chop (get a chop). Chop znamená sekať, a tu si to vieme predstaviť ako odseknutie hlavy, alebo niečo podobne metaforické. Väčšinou to je 20-40 sekundová záležitosť. Samozrejme, stáva sa úplne bežne, že niekoho chopnú už po 10 sekundách, alebo inému dajú rovnako rýchlo 10s.
Momentka z Vogue bálu v Bratislave, Ball of Shame 2019. Autor: Michal Hradský
Historický kontext 10s
Nedá mi nespomenúť historický kontext toho, že prečo 10 bodov. 10 bodov aj dnes reprezentuje pomyselných 10 elementov. Nikdy mi nikto na 100 % nepotvrdil, ktoré sú tie očakávané. Ešte ako tak to vieme vysvetliť na Vogue Femme, ale na Runway to vôbec neviem aplikovať. Ten pojem 10s sa ustálil a nikto už nerieši, čo konkrétne sa tým myslí. Samozrejme, myslí sa tým to, že ukážeš všetko, čo sa od tej kategórie očakáva. Poznáš pravidlá, elementy a ich techniku a prinesieš do toho ešte niečo naviac (seba).
Ako ste čítali v histórii Ballroomu, pôvodne fungovali bály ako súťaž v maskách. Neexistovali kategórie, lebo všetci mali prevažne feminínny výzor a mali mať výrazný kostým. Za ten kostým a jeho predvedenie im udeľovali body. (Poznámka pomimo, dnes to nevoláme kostým (costume) ale Outfit, podľa Fashion Outfitu, ktorý má evokovať skôr módnu prehliadku známeho návrhára, než karnevalový, halloweensky kostým). Každý teda mohol dostať iné skóre, napríklad: 7,9, 6, 8,7 a podobne. Ten, kto dostal najvyššie skóre, vyhral. Ak sa stalo, že niektorí mali rovnaké skóre, dali si krátky battle, ktorý bol v štýle „odprezentuj mi tvoj kostým tak, že ho budem chcieť kúpiť“. Hovoríme tomu „Sell it“, „predaj mi ho“ a porota ich znova ohodnotila. Dnes je to eliminované na: Buď dostaneš 10 bodov alebo ani jeden (Eighter you get your 10s or you get chopped).
Ak by vás predsa len zaujímalo, čo sa asi tak môže myslieť tými desiatimi pravidlami (elementmi), za ktoré dostanete body. Skúsim vám ich aplikovať na kategóriu Vogue Femme:
10 bodov
Kategória Vogue Femme má (povinných) 5 elementov, ktoré musíte porote vo svojom deme ukázať:
- Hands performance
- Duckwalk
- Catwalk
- Spin & Dip
- Floor performance
Keď ukážete týchto 5 elementov, dostanete 5 bodov. Prosím, tu sa nachvíľku zastavme a zamyslime sa. Ukážete porote všetkých 5 elementov a tak môžete mať pocit, že veď som im predsa ukázal všetko, čo chcú vidieť. Ale máte (pomyselne) len polovicu bodov. Ako je to možné?
Vogue nie je len technika tanca
A presne toto je tá časť Vogueu, ktorá sa mi hrozne ťažko vysvetľuje tanečníkom. „Akože tancuješ správne všetko, čo som ťa naučila, ale nie je to Vogue“. Vogue chce viac, než len tanec. Vogue chce viac, než len správny pohyb. A to je presne tých zvyšných 5 elementov, ktoré vo vás porota hľadá, aby vám mohla udeliť zvyšných 5 bodov a dať vám 10s. Sú to tieto:
- „Show me that you are here and your attitude“, ukáž mi, že si tu a tvoj „attitude“, tvoj vlastný štýl predvedenia elementov, tvoj postoj
- „People notice you, cheer for you“, diváci si ťa musia všimnúť a začať na teba reagovať (podporovať ťa)
- „Be in the beat“, tancuj presne do beatu, na hudbu
- „Have the right outfit“, maj outfit, ktorý zodpovedá téme
- „Have it all“, maj splnený každý jeden bod
Ešte raz opakujem, nie je to nič všeobecne dané, alebo presne pomenované. Na druhú stranu to veľmi dobre popisuje, čo viac ako tanečné elementy, sa od vás očakáva. Do tanca musíte zapojiť aj vašu osobnosť. Hádam najdôležitejší je výraz tváre. To, ako sa tvárite, odovzdáva informáciu porote, akú emóciu na nich chcete preniesť. A potom to už vieme nazvať Vogueom. Ak na vás vidia len pohyb, ale nič z vás necítia, nedajú vám 10s. Ak z vás cítia veľkú emóciu, idete technicky správny pohyb, ale nejdete správne do hudby (do beatu), nedajú vám 10s. Potrebujete „have it all“, mať to všetko.
Momentka z Vogue bálu v Bratislave, Ball of Shame 2018. Autorka: Barbara Kollárová
Chanting / Commentating
Chanting je to, čo „rappuje“ MC, ktorého voláme „Commentator“, komentátor. Je to rytmus, ktorý má podporiť performance súťažiaceho na runwayi. Prítomnosť dobrého komentátora je podľa mňa nevyhnutnou súčasťou bálu.
Prikladám vám video, kde sa stretli najlepší komentátori a dali si niekoľko kôl za sebou. Presne to, čo oni robia, je tá esencia, ktorá dáva atmosféru bálom. Ak môžem byť osobná, tak ja milujem toto video a všetkých dobrých komentátorov. Bál bez nich nemá svoju silu pre diváka ani súťažiaceho.
Commentator Cypher and Tribute to Icon Selvin/MC Debra
Ballroom music
Hudba, ktorá sa hráva na báloch sa volá Ballroom music, alebo teda Ballroom hudba. Ja by som sa chcela hudbe povenovať v samostatnom článku. Teraz dám len tip, že keď hľadáte hudbu, aká sa hráva na báloch, musíte si najprv ozrejmiť, na ktorú kategóriu ju hľadáte.
Hudobné žánre sa líšia naprieč kategóriámi. Old way má väčšinou nižšie bpm ako New Way. Old way amatérksky nazvem niečo ako Disco House a New way skôr House Progressive Techno. Na Body & Sex kategórie sa hrávajú komerčné moderné skladby. Momentálne letí Cardi B alebo Rihanna alebo vytiahnú aj Magic Mika. Runway kategórie si žiadajú pravidelný „pumping“ beat, ktorý vám podporuje chôdzu. A Realness kategórie sú opäť komerčné „sexy“ alebo „gangster“ hity. Takže aj na bále započujete hip hop aj Travisa Scotta.
Ak by ste chceli niečo „všeobecné“ a zatiaľ nemáte veľký prehľad v kategóriách, odporúčam vyhľadať názvy: Ballroom House, Ballroom Music, Vogue Beats. Pod týmito názvami nájdete „najvogueovejšiu“ hudbu. Ale najlepšie je to vyhľadávať podľa Dj-ov. Medzi mojich najobľúbenejších patrí: Vjuan Allure, Dj MikeQ, Byrell The Great, Loffe Ninja a Lazy Flow.
Už aj v európskom Ballroome začíname mať svojich vlastných Djov. Nimi sú práve Loffe a Lazy. A je ich ešte viac. Aj o nich vám neskôr napíšem viac, lebo si zaslúžia väčší priestor.
Kto je porota?
Porota sú organizátorom pozvaní odborníci vo svojich štýloch, ktorí sú (mali by byť) oprávnení vás hodnotiť. Najčastejšie sú to uznávaní Vogue tanečníci, alebo walkeri, ktorí vyhrávajú trofeje na báloch, majú status Legendary alebo Icon a matky a otcovia Housov.
Nezabúdajme na to, že tanec bude vždy do určitej miery zložený z objektívneho aj subjektívneho hodnotenia. Tú subjektívnu časť nikdy nedokážete úplne ovplyvniť. Niekomu sa proste viac páči „to“ a druhému „hento“.
Porota môže byť jednočlenná, ak je to malý Vogue bál, alebo viacčlenná. Aby sa zachovala jednoduchosť určenia víťaza, vždy je jej počet nepárny (3,5,7..). Najčastejšie nájdete 5 člennú porotu. Na tých najväčších báloch je aj 11 a viac porotcov.
No a teraz to najdôležitejšie. Na to, aby ste dostali 10s, a tým teda postúpili do ďalšieho kola (do battlov), musí vám každý jeden člen poroty dať 10s. Určia vám to samostatne podľa vlastného rozhodnutia. Neradia sa. Ide to veľmi rýchlo a spontánne. Čiže vy tancujete a o 20 sekúnd už moderátor pýta od poroty hodnotenie, či 10s alebo chop. A každý samostatne ukáže, čo si myslí. Na to, aby ste postúpili teda potrebujete 10s od každého jedného. Ak jeden (keď aj z 11 porotcov) vám dá chop, nepostupujete. Bez možnosti ísť znovu, alebo ďalej. Je to drsný systém, ale funguje. Vy takto dostávate priamy názor na váš výkon, aj keď bez slov.
Battle
Keď ste dostali 10s, ste teda víťaz, však? Áno. Kým neprídu ďalší. Keď po vás príde ďalší, o ktorom si tiež myslia, že by mohol byť víťaz tej kategórie, dostane aj on 10s. A ďalší a ďalší… A keďže ste viacerí označení za víťaza, musíte si dať battle, aby sa zistilo, kto je ten najlepší. Postúpiť môžu všetci, jeden, alebo aj nikto. Ak nepostúpi nikto, kategória sa uzatvára bez víťaza. Ak postúpi jeden, a už nikto ďalší (či už z dôvodu, že je v kategórii sám a už nikto ďalší neprišiel, alebo ostatní dostali chop), stáva sa právoplatným víťazom bez battlov. Ak postúpia dvaja až všetci, ide sa do battlov.
Systém Battlu
Systém battlov je veľmi živelný. Moderátor (MC) si vyberá, kto s kým ide súťažiť. Alebo vyberie jedného a povie „pick a bitch“, čiže vyber si, s kým chceš ísť battliť. Teraz hneď a hneď aj idete. Alebo si to určí porota, ale keďže to je systém, ktorý viac zdržuje, najčastejšie to robia MCs (ktorí sú často dvaja).
V systéme vyberania kto s kým, sa nemôžete hnevať na neférovosť, lebo tá tam bude vždy. Často sa stane, že vy máte za sebou už tri battle a niekto ide len prvýkrát. Dôvodom je najčastejšie to, že členovia rovnakého Housu nemôžu proti sebe battliť. Čiže ak nemáte v kategórii člena z vášho Housu, musíte určite vybattliť úplne všetkých na to, aby ste vyhrali (získali trofej). Môže sa stať, že ostanete vy a 5 členov z jedného Houseu. Vtedy od nich ide každý len raz, ale vy musíte za sebou poraziť každého jedného. A to je pre vás náročné, lebo 5x za sebou bez prestávky podať najlepší a originálny výkon nie je samozrejmosťou.
Ak prehráte, automaticky sa súťaž končí, kategória našla víťaza a je to ten House, ktorý ostal. Tohto „pavúka“ si nikdy nenaplánujete. Do poslednej chvíle tŕpnete (čakáte), s kým pôjdete.
Koho reprezentujete na bále?
Na bále reprezentujete svoj House. Výhry síce získavajú jednotlivci, ale pripisujú sa Housom. Preto, keď vo finále skončia dvaja z rovnakého Housu, tak sa finále nekoná, lebo už poznáme (House) víťaza. Keď nie ste členom Housu, ste tzv. agent 007. Toto sa píše len ako „vaše meno 007“. Čítate to ako double-oh-seven /dabl-ou-sevn/. Len pre istotu napíšem, že keď sa stretnú dvaja 007, tak spolu battlia, lebo ani jeden nemá House. Ak ste 007, ste až do finále sám za seba.
Momentka z Vogue bálu v Bratislave, Ball of Shame 2018. Autorka: Barbara Kollárová
Autorka článku: Monika Prikkelová