Zhrnutie na začiatok
- Ballroom je kultúra bálov. Je to pomenovanie pre subkultúru, komunitu a scénu.
- Vogue je tanec, ktorý vznikol napodobňovaním póz modeliek do beatu. Rozvinul sa v Ballroome, no pôvod vzniku má v klube a vo väzniciach.
- Vogue bál je spojenie Ballroomu a Vogueu. Je to súťaž, kde sa súťaží v rôznych, nie len tanečných, kategóriach.
- Vogue vznikol „out of struggle“, z diskriminácie, rasizmu a sociálnej nerovnosti v LGBTPOC komunite.
- V komunite tzv. POC, „People of colour“, POC sú ľudia farebnej pleti, LGBTPOC sú prvotne „black and latino gay people“, teplí černosi a hispánci. Ich farba pokožky a sexuálna orientácia boli príčinou nespravodlivého zaobchádzania a nerovnakého prístupu k príležitostiam. Boli (a dodnes sú) obeťami násilia, utláčania, transfóbie a rasizmu.
- Ballroom sa stal ich útočiskom. Rokmi sa otvoril aj pre iné menšiny, ktoré toto útočisko potrebujú (iné rasy a rody).
Ešte predtým, než vkročíme na pôdu Ballroomu, je potrebné si uvedomiť históriu a kontext, prečo a pre koho Ballroom vznikol. A s týmto vedomím a plným rešpektom treba k tejto krvopotne vybudovanej kultúre aj pristupovať.
Nezabúdajte: Koho budete rešpektovať vy, ten bude rešpektovať vás.
A teraz vám to môžem všetko postupne rozpovedať 🙂
Momentka z Vogue bálu v Bratislave, Ball of Shame, 2019. Autorka: Dorota Holubová
Vogue a Ballroom po slovensky
Na začiatok by som chcela povedať, že Ballroom a Vogue kultúra nie je ešte nikde oficiálne spísaná po slovensky ako celok . Výnimkou je pár diplomových prác, ktoré opísali jej časť alebo sa okrajovo venovali Ballroom kultúre ako subkultúre. A preto si týmito článkami vytváram vlastné pravidlá, ako čo pomenovať, alebo vysvetliť. Budem čestne čerpať z mojich skúseností, ktoré som nazbierala svojou aktivitou od roku 2012. Dnes ich chcem zaznamenať a posunúť ďalej.
S touto kultúrou sa spoznávam najmä v anglickom jazyku, lebo sa vyvinula v USA a angličtina je aj všeobecne používaný medzinárodný jazyk na eventoch. Niektoré termíny vieme a chceme preložiť, iné nechávame v anglickom origináli (so slovenským prízvukom, hihi) alebo daný anglicizmus poslovenčíme. Modifikovaná terminológia, ktorú tu budem používať sa prirodzene dostala do nášho jazyka, bez toho, aby sme ju vymýšľali. A ak hovorím o „našom“ jazyku, hovorím najmä o sebe a Viktorovi Bukovom, mojom Vogue bratovi. Práve s ním sme Vogue rozšírili na Slovensku a v Česku. O ňom, a našej spoločnej ceste, vám však porozprávam inokedy.
Ballroom žargón a moje pravidlá v slovenčine
Rozhodla som sa, že anglické názvy budem v slovenskom texte používať s veľkým začiatočným písmenom. Nie vždy je to gramaticky správne (ako napríklad „to Vogue“ alebo Realness; vlastne po anglicky sa píše všetko s malým začiatočným písmenom). No mne dáva zmysel napísať anglický názov s veľkým začiatočným písmenom, keď sa nachádza v slovenskom texte a tvorí pomenovanie. Hovorím o termínoch ako Vogue, Ballroom, Runway, Fashion, Performance, Realness a mnoho ďalších. Vyhradzujem si aj právo naučiť vás moje skomolené anglicizmy ako walkovať /uolkovať/, vogueovať /vougovať/, či spojenie Vogue bál (namiesto Vogue ball), či vyskloňované slová ako Housy, o Vogueu a podobne. Runway s veľkým „R“ bude označenie kategórie s týmto názvom, runway s malým „r“ bude pomenovanie pre mólo/pódium, na ktorom sa súťaží.
„Vogue“ budem písať aj v jeho modifikáciach s koncovým „e“, ako napr. „vogueovať “ alebo „o Vogueu“, lebo sa mi vizuálne nepáči „o Vogu“ ani „o Voguu“.
Na druhú stranu v slove „House“, budem koncové „e“ vynechávať. Takže vám budem rozprávať „o House“ alebo, že „Housy“ majú svoju hierarchiu.
Rýchlokurz Ballroom jazyka
Každá subkultúra prináša so sebou určitý žargón, svoj druh slovníka, ktorý sa používa medzi jej členmi. Aj Ballroom má veľa výrazov, ktoré treba poznať, aby ste im dokázali porozumieť a správne ich používať. V tomto a v nasledujúcich článkoch som sa rozhodla urobiť taký „rýchlo-kurz Ballroom jazyka“. 🙂
V nasledujúcich niekoľkých článkoch sa postupne pozrieme sa na to, čo znamenajú výrazy: Ballroom, Vogue, Vogue ball (Vogue bál), 10s, Chop, Walk a category, LSS, House, Shade, Major, Kiki, Realness, Performance, Fashion, Runway, Butch Queen, Femme Queen a iné.
Priniesla som Vogue na Slovensko ako prvá?
Ešte kým začnem písať, chcela by som rada povedať, že ja nie som prvý a jediný človek, ktorý spoznal Vogue a priniesol ho na Slovensko. Už v 90-tych rokoch tu bol prvý boom, kedy Vogue spoznali tanečníci aj netanečníci. Som ale jediná, ktorá na Slovensko priniesla celú Ballroom kultúru a aktívne ju tu šírim a rozvíjam. Stalo sa to veľmi neplánovane mojím poslaním. Je to moje hobby, občas moja práca, ale v prvom rade je to moja vášeň, ktorú nechcem a neviem zastaviť.
Čo je to Ballroom?
Ballroom /bólrúm/ je pomenovanie pre celú kultúru. Správne by sme ju mali nazvať subkultúrou, no používa sa výraz „Ballroom culture“, čiže Ballroom kultúra. Ballroom je kultúra bálov.
„Ball“ znamená bál, a to je typ udalosti, kde sa ľudia vyobliekajú a stretnú sa za účelom zabaviť sa a predviesť sa. „Room“ znamená miestnosť, alebo priestor, čiže je to len zdôraznenie konkrétneho miesta, kde sa to deje. Jej vznik siaha ďalej do histórie, než by sa mohlo zdať.
Eyricka a členovia Iconic International House of Mizrahi na Latex Ball v NYC. Autorka: Anja Matthes. Zdroj: What do New York kiki ballroom scene looks like now
História Ballroom kultúry
Ballroom je kultúra bálov.
História organizovania bálov siaha až do druhej polovice 19. storočia. Existuje záznam o tom, že už v roku 1869 sa konal „queer masquarade ball“, maškarný bál pre teplých, v Harleme v New Yorku. Viacero záznamov z 1920-tych rokov opisuje, že tieto bály, nazývané „Drag balls“, boli populárnym miestom pre queer komunitu v Harleme a združovali aj 6 000 ľudí. „The Harlem was in vogue,“ Harlem bol v móde, lebo sa na týchto podujatiach stretávala černošská queer komunita a Drag Queens s významnými bielymi celebritami. Na báloch hrala populárna hudba a prítomní sa na ňu bavili. Muži sa prezliekali za ženské postavy, ženy za mužské a potom súťažili o to, kto má najkrajší kostým. Väčšina kostýmov bola inšpirovaná hviezdami z Las Vegas a bola pompézna a glamour. Nosilo sa veľa peria a veľa dramatických vzhľadov.
Keď ste chceli vyhrať, museli ste mať porcelánovú pokožku (alebo minimálne tvár). Čím bledšia, tým lepšia. Ak chcela vyhrať Drag Queen čiernej pleti, musela sa natrieť na bielo a musela pôsobiť ako biela žena. Inak nemala šancu získať výhru. Táto diskriminácia začala niektorým „black queens“ vadiť, až sa jedného dňa rozhodli zorganizovať svoj vlastný, černošský bál. Ale to už datujeme rok 1962 (údajne vtedy sa mohol konať prvý „black ball“, čiže černošský bál).
Vznik prvých Housov a Vogue bálov
O 10 rokov neskôr sa Lottie, harlemská Drag Queen, chystala zorganizovať bál a na promo-pomoc si zavolala Crystal LaBeija. Práve Lottie bola tá, ktorá presvedčila Crystal, aby založili skupinu, ktorú by pomenovali House of LaBeija. Jej hlavou by bola Crystal a otitulovali by ju ako „mother“ (matka).
House of LaBeija
A tak bol založený prvý House v roku 1972, House of LaBeija.
Od tohto momentu súťažiaci súperili o trofeje na bále, ktoré mohli získať prezentovaním svojho kostýmu a charakteru na pomyselnej runwayi (móle). Na konci každého kola určená porota hodnotila súťažiacich a oceňovala ich optimálnu Realness („the ability to pass as straight in the outside world“, schopnosť prejsť vonku ako heterosexuál) alebo ich Opulence (honosnosť).
Skupinu, ktorá by fungovala na vyššom princípe, na princípe rodiny, sa rozhodli pomenovať House. House, po slovensky dom, má dve inšpirácie. Prvá odkazuje na rodinu (rodiny žijú spolu v domoch). A druhá sa viaže na módu a módne domy (fashion houses), ktoré zakladali módne značky a vytvorili tak veľkú produkciu pod vlastným menom.
Foto z dokumentu od Jennie Livingston, "Paris is Burning". NYC, 80-te roky min.storočia. Foto: Courtesy Reel Affirmations. Zdroj: www.filmdaily.co
Vznik ďalších Housov
Po House of LaBeija sa začali zakladať aj ďalšie Housy, Drag Housy alebo rodiny, ktoré boli vedené matkou a otcom. Odkazovali sa na pôvab a štýl módnych domov (glamour and style) a ich cieľom bolo pripravovať sa na bály. Na bály chodili buď súťažiť, vtedy si šili outfity a trénovali charaktery, alebo ich organizovali.
Prvé Housy, ktoré boli založené po House of LaBeija boli House of Dior, House of Corey, House of Dupree, House of Wong a House of Pendavis.
Keď sa „drag ball culture“ rozšírila mimo Harlem, vznikli v 1979-80 ďalšie tri Housey, House of Omni, House of Ebony a House of Chanel. A to konkrétne v Brooklyne.
Preto, keď sa hovorí o vzniku Vogueu, hovorí sa, že vznikol v 70-tych rokoch v NYC, alebo priamo v Harleme a Brooklyne. Ako ste sa práve dočítali, tá pôvodná Ballroom culture siaha oveľa ďalej. Až keď sa oddelili černosi od belochov, kvôli očividnému rasizmu na súťažiach, sa začína éra černošských bálov pre gej komunitu.
Postupne sa do komunity pridávali ľudia rôznych rodov (genders). Prijímali deti do Housov, ktoré sa ešte nechceli tak pompézne obliekať, ale aspoň pomáhali iným členom pri stylingu. Priplietli sa aj dizajnéri, ktorí radi šili outfity pre ostatných. Objavujú sa prvé butch lesby, ktorých priťahovali muži gejovia, drsne vyzerajúci gangstri a podobne. Rovnako sa k striktne černošskej komunite začala pridávať latino komunita.
Ďalšie Housy sa zakladali v 80-tych rokoch. Veľkým míľnikom bol Willie Ninja, ktorý založil House of Ninja. Bol inšpirovaný ázijskou kultúrou a zmenil charakter tanca. Pokladáme ho za priekopníka štýlu New way. Hector Xtravaganza založil House of Xtravaganza, prvý latino House. Oba tieto Housy fungujú dodnes a majú aktívnych členov po celom svete. 🙂
Zmena bálov
V 80-tych rokoch sa konali bály na mesačnej báze. Bol to maratón, ktorý ale spôsobil veľký pokrok v kategóriách. Kategórie existovali vždy, ale všetky boli zamerané na ženský vzhľad, na Drag Queens. Kto sa nechcel obliekať do ženských šiat, ostal len divákom. Alebo vlastne pre tých, ktorí vyzerali veľmi maskulínne, mali veľmi peknú tvár s vyzerali ako modeli, existovala kategória Butch Mod Face. V 70-tych rokov však nebol žiaden priestor na bále pre tých, ktorí boli niečo medzi týmito dvoma extrémami. Až bál v 1981, ktorý organizoval Paris Dupree, Paris is Burning Ball, priniesol po prvýkrát rôzne kategórie, skoro už ako to poznáme dnes. Týmto skončili dni tzv. Drag bálov, kde dominovalo súťaženie v striktne feminínnom vzhľade.
Willie Ninja - Matka House of Ninja - záznam z dokumentu o Ballroom kultúre v NYC "Paris is Burning"
Ako vznikol Vogue?
Za tie roky som počula nespočetné množstvo verzií, ako presne čo vzniklo, ale základ je rovnaký. Ja vám to napíšem v tom znení, ako to opisuje knižný zdroj „Voguing and The House Ballroom Scene Of New York City 1989-92“ od Tima Lawrenca.
Klub a časopis Vogue
Jedného neskorého večera sa niekoľko black queens v nočnom klube navzájom shadeovalo /šejdovalo/ (Shade vysvetlené nižšie), keď k nim pritancovala Paris Dupree a mala pri sebe módny magazín Vogue. Vytiahla ho, otvorila na jednej stránke, a zopakovala pózu, ktorú robila modelka. Čaro toho bolo, že to urobila presne do beatu, ktorý práve hral DJ. Otočila ďalšiu stranu, a urobila ďalšiu pózu presne do beatu. Tým vyprovokovala jednu Queen, ktorá prišla k Paris a urobila priamo pred ňou pózu do beatu. Paris odpovedala ďalšou pózou. Toto bol Shade. Každá sa snažila urobiť krajšiu pózu pred tou druhou.
Chvíľu na to sa to chytilo na báloch. Najprv tomu hovorili Posing, a neskôr to premenovali na Voguing, podľa časopisu, z ktorého Paris Dupree čerpala inšpirácie na pózy. Paris Dupree je priekopníkom Voguingu (early pioneer of Voguing), ale napríklad Kevin Ultra Omni verí, že Voguing sa vyvíjal na rôznych miestach a za rôznych podmienok.
Momentka z bálu. Kategória: FQ Face. Philly Ballroom scéna. Autor: IM TAI / Staff Photographer. Zdroj: Philadelphia Ballroom Scene
Väznice v NYC
Druhý zdroj hovorí, že Voguing vznikol vo väzniciach NYC, kde sa muži snažili svojím pohybom získať pozornosť druhých mužov. Pravdepodobne to nemali vtedy pomenované ako Vogue, ale dnes vieme, že aj toto je významným míľnikom pri vzniku tohto pohybu ako tanca. Ďalšími inšpiráciami v pohybe a pózach sú egyptské hieroglyfy. Neskôr sa pridalo k inšpirácii Kung-fu, Bruce Lee, presné uhly egyptských hieroglyfov (nie len pózy tiel), gymnastické pohyby a podobne.
Od tohto obdobia, teda od 1980-tych rokov je oprávnené volať bál ako Vogue ball (Vogue bál). Dovtedy Voguing neexistoval, tak všetky bály, ktoré sa udiali predtým nazývame „Drag ball“.
V 70-tych rokoch, keď sa rodil breaking, sa občas stretli v kluboch a inšpirovali sa od seba navzájom. Vogueri s Breakermi majú spoločnú túžbu vyniknúť, byť stredobodom pozornosti, a tým sa stávajú veľmi súťaživí, narozdiel od iných klubových a párty tanečníkov, ktorí sa snažili tancom splynúť s davom v klube (to become a part of the crowd).
SHADE
Shade /šejd/ je niečo, čo sa mi vždy ťažko vysvetľuje, že čo to vlastne znamená. Tak som si pogooglila a ponúkam oficiálne vysvetlenie. Termín „Throw a Shade“ znamená „publicly critisize or express contempt for someone“, čiže verejne niekoho kritizovať alebo ním opovrhovať. Samotný „Shade“ teda znamená „subtle sneering expression of contempt for or disgust with someone“, jemné posmešné vyjadrenie neúcty alebo odporu k niekomu.
Z tohto postoja „jemného doťahovania sa a dokazovania si, kto je lepší“, vlastne vznikol Vogue. To ste sa mohli dočítať o pár riadkov vyššie, ako v klube súperili, kto dá lepšiu pózu do beatu. Je to určitá nevraživosť, ktorá udržuje v Ballroome rivalitu. Aj dnes sú ľudia, alebo aj celé Housy, ktoré radi a naschvál udržujú tento Shade na scéne.
Určite ste zachytili výroky ako: „Don’t be shady, just fierce!“ Alebo ja som zástanca postoja: „My only Shade is that my performance is too good“. Obe vlastne znamenajú, že na parkete je najlepšie byť Shady tak, že váš výkon je oveľa lepší ako výkon vášho oponenta. To je dostatočná forma Shadeu.
Čo je to Vogue?
Voguing môžeme najjednoduchšie pomenovať ako pózy v pohybe predvádzané do hudby.
Ako vyslovujeme Vogue?
Vogue /voug/. O výslovnosti tohto slova by sme sa vedeli dlhšie rozprávať. V Rusku ho čítajú ako „vók“. Veľa ľudí to číta ako „vóg“. Ale správne sa to vyslovuje „voug“. Za nesprávnu výslovnosť považujeme „uog“ alebo „vúž“, prípadne „vogue“. Ale musím podpultovo prezradiť, že medzi House of Velvet to veľmi radi voláme „vúž“, odkedy Viktorovi na nejakú výhernú plaketu zle vyhláskovali Vogue ako Vouge. Takže keď niekedy odo mňa budete počuť „komon vúž“ (come on, Vogue), myslím to najmä humorne.
Čo znamená Vogue?
Málokto vie (ja som veľmi dlho nevedela), že slovo Vogue má svoj presný preklad. Znamená to obľuba, móda, popularita. „Be in the Vogue“ teda prekladáme ako byť v móde, byť populárny, alebo byť obľúbený.
„To Vogue“ alebo „Voguing“ znamená vogueovať /vougovať/. To ste nečakali, čo? Ale teraz vážne. Keď sa povie vogueovať, myslí sa tým tancovať tanečný štýl Vogue. Ak vám príde zvláštne, že takéto niečo vysvetľujem, napíšem vám jeden môj zážitok:
Keď som bola v Amerike a šla som na Miami na stretnutie House of Milan, v 2016, stala sa mi zvláštna vec. Vnímala som to tak, že som išla na stretnutie Voguerov. Každý, kto súťažil v nejakej kategórii na bále bol pre mňa automaticky Voguer. Keď sme si začali v obývačke tancovať a jednu nádhernú FQ (Femme Queen), o ktorej som vedela, že jej kategória je Face, vyzvali, že poooooď si aj ty zatancovať, povedala vetu, ktorá ma šokovala: „Sorry, I don’t Vogue.“ Vtedy som si prvýkrát uvedomila, že „to Vogue“ znamená tancovať. Toto označenie patrí všetkým Performance kategóriám. Ale nevogueujete, keď chodíte Runway alebo Face. Vtedy len „walkujete“.
Monika (ja) na Miami na House meetingu s House of Milan, Florida chapter. 2016.
A to bol ten moment, kedy to všetko nachvíľu stratilo zmysel a hneď nato dalo ešte väčší. Spoznala som rozdiel medzi Ballroomom a Vogueom samotným.
Ak ste však čítali históriu Ballroomu a vznik Vogueu, tak vás tento príbeh neprekvapil. No keď som začínala vogueovať ja, informácií bolo málo a, ako býva zvykom, učili sme sa všetko za pochodu a tzv. od stredu. Takže, poznala som slovo Vogue, nepoznala som slovo Ballroom a vedela som, že sú nejaké kategórie, ale vôbec som netušila, že je ich tak veľa. Dnes toho už ale viem viac, a preto sa s vami rada o tieto vedomosti podelím.
Madonna a Vogue – ako to bolo?
Veľa ľudí si myslí, že svetoznáma speváčka Madonna vymyslela tanec Vogue. Myslia si to preto, lebo v 1990 vydala svoj singel s názvom Vogue, ktorý sa stal hitom po celom svete. V čierno-bielom klipe mala mužov tanečníkov, ktorí aj s ňou robili doposiaľ nepoznané pohyby rukami.
Po prečítaní celého textu už síce nepredpokladám, že si budete myslieť aj vy, že Madonna vymyslela Vogue, no musím ju spomenúť.
Madonna Vogue spopularizovala. Zamilovala si tento tanec v klube Sound Factory v New Yorku. Predstavili jej ho Jose Gutierez Xtravaganza a Luis Xtravaganza z Harlemského Ballroomu. Oboch tanečníkov z House of Xtravaganza (čo je jeden z prvých Housov) nájdete aj v jej klipe.
Madonna a jej klip Vogue z roku 1990
Dvaja tanečníci, Jose Xtravaganza and Salim „Slam“ Gauwloos, si zatancovali pôvodnú choreografiu z klipu Madonny – Vogue po 25. rokoch. Ten vpredu na videu je Jose. Pre mňa je jeho pohyb absolútne hypnotický. Rada by som pripomenula, že dnes má okolo 50 rokov. Budem rada, keď si pozriete ich Celebrating Vogue Video’s 25th Anniversary video.
Ja a Jose Extravaganza
A keď sa môžem pochváliť, s Josem som sa osobne stretla vo Švédsku asi v roku 2016. Vidieť ho naživo tancovať, mať s ním workshop a prehodiť s ním pár slov boli tie momenty, ktoré ma vyformovali a určite na ne nezabudnem.
Vtedajší členovia House of Velvet s Josém. Viktor, Saška, Veronič, Jose, ja, Nati vo Švédsku, 2016.
Autorka článku: Monika Prikkelová