Performance kategórie sú všetky tie, kde sa tancuje alebo performuje (napr. Lip Sync). Pokojne ich všetky môžeme volať tanečné kategórie. To, čo sa učíte na tanečných lekciách Vogue, to uplatníte v týchto kategóriách. Pre mňa tvoria základ tri kategórie: Old way, New way a Vogue Femme. Zvyšné sú len mutácie týchto štýlov, resp. je to vybraný element z daného štýlu. Avšak, neberte tie ďalšie ako menejcenné kategórie. Každá jedna má svoju vážnosť.
Delenie performance kategórií
- Old way
- New way
- Vogue Femme = VF
- VF Soft and cunt
- VF Dramatics
- Virgin Vogue / Baby Vogue / Toddler’s Vogue
- Hands performance (element z VF)
- Arms control (element z New wayu)
- Face with performance (element z Old wayu)
- Master of Elements: Catwalk, Duckwalk, Spin&Dip (ako elementy z VF)
- Pot Luck Vogue
- Vogue to Everything
- Lip Sync
Old way
Old way je prvý tanečný štýl. Jeho vznik datujeme do 70-tych rokov minulého storočia. Old wayom sme to nazvali až neskôr. Pôvodne to bola zmes piatich-šiestich kategórii: FQ Performance, BQ Performance, BQ Face Performance, BQ Pop Dip and Spin, BQ Performance with a Stretch. Z posledného, BQ Performance with a Stretch, sa neskôr stal New way.
Old way je boj dvoch súperov. Veľa pohybov znázorňuje niečo konkrétne, ako napríklad sekanie mačetami. Časť z neho je ovplyvnená vojnou a vojakmi. Neviem to zdokumentovať, no traduje sa, že napríklad Duckwalk vznikol z kačákov. Tie pripomínali zakrádanie sa v zákopoch tak, aby ste si kryli hlavu pred bombami. Časť sa vyformovala vo väzení, kde bolo zakázané sa fyzicky biť.
Ďalšou inšpiráciou sú egyptské hieroglyfy a fashion pózy. Ak ste čítali históriu vzniku Vogueu ako tanca v mojom prvom článku ČO JE VOGUE A BALLROOM?, určite si pamätáte situáciu, kde sa dve Queens stretli v klube a súťažili, kto lepšie napodobní pózu, ktorú vidia v časopise.
Hieroglyfy priniesli inšpiráciu do póz v rukách a do postoju tela. Fashion pózy sú odpozorované z módnych časopisov preto, lebo im prinášali pocit, že síce nemôžem žiť život ako tie slávne modelky, ale aspoň tak môžem vyzerať.
Old way elementy
Old way elementy sú:
- Arm movements (Popping, Robot, Snake)
- Marching
- Catwalk
- Duckwalk
- Spin
- Dip
- Floor performance
- Face with performance
- Posing
- Locking
Derrick Labeija Vs Derrick Icon
New way
New way sa vyvinul z Old wayu v neskorších 80-tych (niektoré záznamy vravia aj o začiatku 90-tych) rokoch minulého storočia. V tomto čase nastala zmena hudby v kluboch. Disco sa pomaly vytrácalo a nastúpila éra House music. House priniesol pravidelný beat, ktorý bol o niečo rýchlejší ako pôvodné skladby v 70-tych rokoch.
Ďalšou zmenou bola nová generácia, ktorá priniesla na scénu niečo nové. Už je to raz tak, že mladí nechcú robiť to čo starší, a tak si začali niektoré Old wayové elementy prispôsobovať, až vznikla nová kategória. Línie sa „zväčšíli“, dali sa do najkrajnejších pozícii a chceli vyvolať tzv. „wow-efekt“.
Samozrejme, ono to nebolo tak, že „poďme si vymyslieť novú kategóriu“. Potreba oddelenia novšej generácie od tej staršej vznikla práve na báloch. Začalo byť veľmi náročné porovnávať tradičné prevedenie tejto kategórie s novým prevedením. Oddelením sa zabezpečila väčšia férovosť pri hodnotení.
Nová generácia a cieľ ohúriť
Mladší Vogueri mali rôzne tanečné zázemie a vzdelanie. Tancovali jazz, balet alebo sa venovali gymnastike. Postupne začali pridávať tieto nové veci aj do svojho Vogue performancu. Všetko sa dalo do extrému. Hľadali sa extrémne pozície, ktoré mali za úlohu ohúriť a zároveň obdivovať vaše telo. Bežný strečing už nestačil, začali si ramenné a bedrové kĺby otáčať a tzv. vyklbovať (click, contourtion). Zrýchlilo sa tempo, lebo v kluboch hrala rýchlejšia hudba.
Keď už bolo nemožné porovnávať Old way tanečníka s tanečníkom, ktorý tancoval novým štýlom, vedeli, že sa zrodila nová kategória. Pôvodný názov bol Performance with a Stretch alebo Performance with Gymnastics. Dnes ju voláme New way.
New way elementy
New way elementy sú:
- Línie
- Pózy
- Arms control
- Strečing
- Floor performance
AVIANCE MILAN YAMAMOTO @ STREETSTAR 2015 v ŠTOKHOLME, čas vo videu: 1:00-1:50
VIKTOR TISCI vs. VERONIKA NINJA @ STREETSTAR 2015 v ŠTOKHOLME
Vogue Femme
Vogue Femme je najmladší tanečný štýl. Prvý bol Old way (60s-70s), z Old wayu sa vyvinul New way (80s-90s) a z Old wayu, nie z New wayu (!), sa vyvinul Vogue Femme (VF). Jeho počiatky sú zaznamenané v 90-tych rokoch minulého storočia. VF je to najženskejšie vyjadrenie osobnosti. BQs pozorovali FQs a chceli im ukázať, že aj oni sa dokážu tak ladne hýbať. (Z notoricky známych chantov poznáme vetu ako „BQ voguing like a FQ“ napríklad.)
Ja svojim študentom hovorím, že VF tancujete tak, že milujete seba a svoje telo a milujete ho ukazovať. Preto sa ho dotýkame, ukazujeme jeho tvary a oslavujeme naše sebavedomé alterego. Čo sa týka pohybu a pocitu, tancujeme, akoby sme mali čerstvo nalakované nechty na rukách, dlhé gélové nechty, veľké boky, veľké prsia a dlhé vlasy. Je to až prehnané vyjadrenie ženskosti. Preto sa dáva dôraz na boky a prsia, lebo je to niečo čo muži bežne nemajú. No chcú ukázať, že vedia mať.
The HA Beat
Vznik nového štýlu ovplyvnil aj vývoj hudby, a konkrétne vznik beatu The Ha od Masters At Works v 1991. Táto skladba položila základ pre vznik akoby samostatného hudobného žánru pre Vogue Femme. Pokladáme ju za „šablónu“ pre túto kategóriu. Od nej sa všetko odrazilo. Základ tvorí beat, ktorý má výraznú každú štvrtú dobu, tzv. crash. Tento crash je mantrou pre tanečníka. Na crash sa robia triky, zmeny elementov, striedanie energie a najmä dipy.
Vogue Femme má 5 elementov
Vogue Femme má 5 elementov:
- Hands performance
- Duckwalk
- Catwalk
- Spin & Dip
- Floor performance
Každý jeden element má svoju techniku, ktorú musíte ovládať a ukázať. Svoj performance potom ozvláštnite vlastným kreatívnym prevedením.
Vogue Femme: Soft & Cunt a Dramatics
VF podľa energie delíme na Soft and Cunt a Dramatics. Dlho som rozmýšľala a hľadala, aký slovenský ekvivalent vyberiem na tieto dve pomenovania, až som sa rozhodla ich neprekladať.
Soft and Cunt znamená jemný so sexuálnym podtónom a Dramatics je preexponovaný, energický, rázny. Soft je jemný a Dramatics si predstavte, ako keď urobíte hysterickú scénu 😀
Keď kategória neurčuje, ktorý štýl máte ísť (soft, či drámu) tak ten výber je len na vás. Je dovolené to aj skombinovať.
Najlepšie rozdiel medzi Softom a Drámou spoznáte na videu:
Soft and Cunt
PRINCE MILAN - SOFT AND CUNT @ OCTOPUSSY
BQ VOGUE FEM - SOFT N CUNT @ RUMBLE BALL 69
Dramatics
LEGENDARY LEIOMY LSS @ VOGUE NIGHTS 8/31/15
DASHAUN VS. STARR, LEGENDARY PERFORMANCE @ LATEX BALL 2019
JASMINE VS. LEIOMY, OTA PERFORMANCE @ LAST VOGUE NIGHTS OF 2013
Energie Soft and Cunt
Pre zaujímavosť: Aj Soft and Cunt sa môže od seba líšiť energiou. V jednom videu opisujú rôzne energie v rámci týchto dvoch zaradení. Nie sú to už kategórie, je to len rôzne vyjadrenie energie v rámci jedného štýlu, a niekto to pomenoval ako: Bangy Cunt, Mean Girl Cunt, Pretty White Woman, Stunty Cunt. Pozrite si to na videu:
PURE P.U.S.S.Y (CUNTZ IN 4 FLAVORS)
Delenie Vogue Femme podľa rodu a statusu
Málokedy na bále nájdete len OTA Vogue Femme. VF je najpopulárnejšia kategória, ktorej sa účastní najviac ľudí. Preto existuje aj najviac druhov tejto kategórie. Delenie podľa rodu je štandardné, ako pri iných kategóriach, no práve VF kategórie bývajú najpočetnejšie zastúpené. Ďalej vieme performance deliť podľa statusu, alebo podľa vzhľadu človeka, či iných kritérií.
Delenie Vogue Femme kategórie podľa rodov:
- BQ Vogue Femme
- FQ performance
- FF performance
- Non-binary performance
- Women’s performance
- OTA performance
- Realness with a Twist
Ak nerozumiete spomenutým rodovým skratkách, zistite, čo znamenajú v mojom článku Ballroom terminológia: Rody v kategóriach.
Delenie podľa statusov:
- Legendary performance
Iné delenie:
- Big Girl‘s alebo Big Boy’s performance
Môže sa vám zdať, že na čo je tých kategórii tak veľa, keď aj tak všetci tancujú VF. Je to preto, lebo každý ho tancuje ináč. Muži majú inú anatómiu tela ako ženy. FQs majú zase úplne iné predvedenie pohybov ako cis ženy. A porovnávať Twistera so Soft n Cunt ženou je tiež veľmi náročné. Aby každý mal šancu vyniknúť čo najlepšie, vznikli delenia. A aj súťaž je potom rovnocennejšia. V kategóriach, kde sa váš performance nelíši od pohlavia, tam sa to nedelí. Ako je napr. New way alebo Bizarre.
BQ VOGUE FEMME
Butch Queen Vogue Femme alebo Butch Queen performance je pre všetkých gejov, mužov bisexuálov a trans mužov.
HONEY LABEIJA VS. MAKAYLA LANVIN @ LATEX BALL 2019
Women’s performance
Všetky kategórie s názvom women sú pre cis ženy. Aj ženy majú voľbu mať svoj performance viac soft alebo viac dramatický. Ja osobne mám pocit, že porota ženy tlačí skôr do softu a drámu chcú vidieť od FQs. No netreba sa nechať ovplyvniť. Spôsobuje to aj hudba. Ženám hrajú jemnejšie beaty ako FQs. Na Women’s performance hrajú napríklad Work this Pussy alebo The Ha.
LSS INXI PRODIGY VS. VERONIKA NINJA @ THE UNITED STATES OF AFRICA BALL PT. 2, 2018
TAG TEAM WOMEMS PERFORMANCE - 10s @ THE UNITED STATES OF AFRICA BALL PT. 3, 2019
FQ performance
Femme Queen je označenie pre trans ženy. V tejto kategórii sa často očakáva, že budete tancovať na opätkoch. Váš vzhľad musí byť ženský. Ženský účes (často mávajú parochne), pekné nechty, make up, pekný fit.
LEIOMY - JUDGE DEMO @ STREETSTAR 2013
FF performance
Female Figure performance je kategória, kde môžu spolu súťažiť FQs, Drag Queens a ženy (Women) proti sebe.
FF PERFORMANCE FOR 1000 EUR - 10s @ THE UNITED STATES OF AFRICA BALL 2, 2018
RWT = Realness with a Twist = Twister
Táto kategória sa skladá z dvoch kategórii (dvoch kôl). Realness a Performance. Prvé kolo je BQ Realness. Ak porotu presvedčíte, že vyzeráte ako hetero muž, idete do ďalšieho kola. Presviedčate ju len svojim výzorom. Netancujete. V druhom kole sa tzv. twistnete a musíte vedieť otočiť tú vašu hetero maskulínnu verziu na ultra gej, femininnú, verziu. A začnete tancovať Vogue Femme, čím odhalíte tú svoju feminninú stránku.
Ak viete tieto dve energie rýchlo meniť, je to kategória pre vás. Ak vašim vzhľadom nikdy nikoho nepresvedčíte, že ste hetero, vaša kategória je BQ VF.
A to je napríklad kategória Twister vs. Sister. Twister je ten, čo vie prejsť Realness kolom. Sister je ten, čo by tým kolom neprešiel a má len svoj feminine (gej) vzhľad. Čiže Twister vs. Sister je vlastne RWT vs BQ VF.
V USA často vynechávajú samotné Realness kolo. Hneď sa ide tancovať, kde rovno vo vás uvidia, či by ste vedeli vyzerať hetero. Keď si pozriete video, pochopíte, že sa to dá.
REALNESS WITH A TWIST @ LATEX BALL, NYC, 2018
Inokedy je to tak, že si vás zavolajú všetkých a idete ako na páse. Postupne vám povedia áno alebo nie na vašu Realness. Potom tým, čo povedali áno, dávajú druhé kolo na tanec. Alebo si vás volajú po jednom a idete Realness (len sa postavíte pred porotu a oni vás zhodnotia). Ak zhodnotia, že áno, vyzeráte, ako chcú, tak hneď tancujete VF. A zas určia, či váš tanec je dostatočný na pustenie do battlov. A za vami ide ďalší a ďalší…
Ak chcete vidieť, ako vyzerá Realness „ako na páse“, nájdete to v tomto videu. A skoro som zabudla. Twistnúť môžete aj do European Runway napríklad, ale pozor, len ak vám to kategória dovoľuje. Ako tu:
REALNESS WITH A TWIST @ MUGLER AFTERMATH BALL, NYC, 2019
Non-Binary Performance
Táto kategória je VF pre všetkých, ktorí sa radia k nebinárnym. Je to novinka v rámci Ballroomu v Európe. Podľa toho, čo som počula, v USA nemajú kategórie pre Non-Binary ľudí. Ja to pokladám za obrovský pokrok a otváranie scény pre ďalších.
NON-BINARY PERFORMANCE @ ANIMALIA BALL, BRAZIL, 2019
V Berlíne, v roku 2019, som videla jeden skvelý lip sync performance od Parisian Princess. Bol zameraný na non-binary prezentáciu svojej osoby a vysvetlenie, čo to non-binary vlastne znamená. Odporúčam vám si ho pozrieť, je to zaznamenané len na instagrame, tak vám posúvam link: PARISIAN PRINCESS – NON-BINARY SHOWCASE.
OTA performance
OTA už vieme, že znamená Open to all, čiže otvorené pre každého. V takto označenej kategórii môžu spolu súťažiť úplne všetci (BQs, FQs, Non-Binaries….a dokonca ja heterosexuáli).
Poznámka pod čiarou: Hoci Vogue Femme historicky nedáva absolútne žiaden zmysel pre hetero mužov, aby ho tancovali, OTA im to dovoľuje. Nie je to zakázané. Ale nie je to úplne najlepšie prijímané. Hetero (bieli) muži sú totiž vnímaní ako privilegovaná skupina v spoločnosti, ktorá nezažíva diskrimináciu. Ale najmä, neexistuje dôvod, prečo by sa mali hetero muži „hrať“ na gejov. Vogue femme a jeho expresia je vnímaná ako oslobodenie sa od spoločenských vzorcov správania a ballroom ponúka bezpečný priestor na sebavyjadrenie. Tu si všetci, komu to je v spoločnosti odopierané, naplnia potrebu femininného vyjadrenia. Ak máte k tomuto nezodpovedané otázky, odporúčam vám vrátiť sa k mojim prvým článkom, ktorým sú ČO JE VOGUE A BALLROOM? alebo BALLROOM TERMINOLÓGIA: RODY V KATEGÓRIACH.
Big Girl’s and Big Boy’s performance
Ak sa chcete opýtať, od akej veľkosti (váhy) patríte do Big girl alebo Bog boy kategórie, poviem vám, že neviem. Asi len treba použiť sedliacky rozum :). A keď sa cítite, že patríte do Big Boy alebo Girl Vogue Femme, choďte!
BIG BOYS, BIG GIRLS PERFORMANCE @ LATEX BALL, NYC, 2019
Legendary performance
Tejto kategórie sa môžu zúčastniť len tí, ktorí dostali status Legendary alebo Icon.
OMARI VS. STARR @ LATEX BALL, NYC, 2019
To by sme mali zhrnuté kategórie, kde sa tancuje Vogue Femme a prejdime teraz na tie ďalšie.
Arms control
Toto je kategória, kde súťažíš len s jedným elementom. Arms control je element z New wayu (no nie je zakázané používať aj old wayove ruky, no málokto to využíva). Prekladáme to ako mať kontrolu nad rukami (od ramien až po zápästia). Technicky tam zapadajú línie, boxy (krabice) a streče. S rukami vytvárame geometrické tvary a ilúzie. V tejto kategórii je najdôležitejšia hudba. To ako presne a zaujímavo hudbu znázorníme, je to, čo chceme vidieť. Je zakázané hýbať sa dolnou časťou tela. Na bále sa môže stať, že vás posadia na stoličku, a to buď tvárou k porote alebo k oponentovi.
ARMS CONTROL 10s (hneď vo forme battlu) @ GALAXY BALL 2, PARIS, 2020
Hands performance
Toto je kategória, kde súťažíš len s jedným elementom. Hands performance je element z Vogueu Femme. Svojimi rukami (najmä zápästím) znázorňujeme príbeh. Rozprávame nimi buď niečo konkrétne, alebo aj nekonkrétne, ale najmä v hudbe. Rukami dokážeme ukázať hudbu. V Hands performance je najdôležitejšie uvoľnené zápästie. Druhou dôležitou súčasťou je podľa mňa váš výraz tváre, ktorým pomáhate dopovedať váš príbeh (pozor, toto nie je oficiálnym pravidlom, je to moje vnímanie. Oficiálne sa rátajú najmä pohyby rúk). Je zakázané hýbať sa dolnou časťou tela. Často vás na bále posadia na stoličku buď tvárou k porote, alebo tvárou oproti oponentovi.
MONIKA (áno ja) NA HANDS PERFORMANCE @ GALAXY BALL, PARIS, 2016
Master of Elements
V Master of Elements sa súťaží len s jedným elementom. Skôr na Mini báloch a Kiki báloch sa objaví kategória Master of Elements a určí sa hneď aj ktorý element. Je to veľmi dobrý tréning na kreativitu, lebo málokedy dáte celé jedno demo len v Catwalku, napríklad. Môže sa stať, že na niektorých báloch sa porota rozhodne, že na Vogue Femme 10s chcú vidieť len jeden element od vás. Takže sa tam postavíte a oni vám povedia: Spin and Dip. A idete.
Ktoré elementy to môžu byť? Catwalk, Duckwalk, Spin & Dip, Floor performance a Hands performance.
Virgin Vogue
Baby Vogue / Toddler’s Vogue / Beginners Vogue / Virgin performance
Všetky názvy znamenajú v podstate to isté: V Ballroome, alebo priamo v performance kategórii, ste nováčik. Pravidlo, na to, kto je a kto už nie je nováčik, je nasledovné:
- Tancujete menej ako 1 rok (v zmysle, chodíte súťažiť (walkovať) na bály menej ako rok)
- Zároveň ste nikdy túto kategóriu nevyhrali (ak ju vyhráte, už nie ste virgin a idete na ďalšom bále do bežných performance kategórii)
- Môžete ísť Vogue femme, Old way alebo New way. Nemiešajte štýly.
- Najčastejšie sa ide VF, ale niekedy je povolený aj iný štýl. (Rada: ak si zvolíte Old way alebo New way, šanca na výhru je väčšia, lebo vás bude málo. Najprv sa vybattlia všetci až do finále vo svojom štýle a až potom vás dajú proti sebe Old way vs. New way vs. VF)
No je veľmi diskutabilné ako to presne je. Ak v Európe chodíte aj 5 rokov na bály, a prídete prvýkrát do USA na bál, môžete ísť do Virgin. Rovnako to platí, keď chodíte aj 4 roky na bály po Slovensku, Česku, Rakúsku, Poľsku, či Nemecku a prídete do Paríža, môžete ísť do Virgin.
Ak ale idete na mini bál do Maďarska, kde je mladá scéna a majú Virgin kategóriu, ale vy už tancujete rok, nechoďte do Virgin, keď ste už ako tak dobrí. Tam patrí Virgin tým, ktorí len začali a tancujú sotva 3 mesiace, napríklad. Vždy je najlepší spôsob kontaktovať organizátora a opýtať sa ho na to. Vtedy nič nepokazíte. 🙂
Dokedy som bola Virgin ja?
Táto kategória neexistovala v Európe, keď som začínala ja. Mali sme len Old way, New way, Vogue Femme a išli sme. Keď som potom prišla v roku 2016 do NYC, vedela som, že pôjdem do Virgin performance kategórie. Lenže som meškala, tak som ju zmeškala :D. No ale ešte šla Women performance kategória, tak som šla rovno do nej. A Keďže som ju vyhrala, zrušila som si možnosť súťažiť niekedy vo Virgin kategórií v USA (a teda aj hocikde inde).
Ak sa pýtate, kto to sleduje, alebo kde sa to zapisuje a kto zistí, koľko presne tancujete a či ste nevyhrali….odpoveď je nikto. Kým vás nikto nepozná, funguje to na dôvere. Keď vás už budú poznať, aj tak to nezatajíte. Ja by som povedala, že je to aj o vašom svedomí. Je len na vás, či chcete byť najlepší medzi najslabšími, alebo najslabší medzi najlepšími.
VIRGIN VOGUE
Pot Luck Vogue
Toto je staršia kategória z USA, ktorá sa dostala na zopár európskych bálov. Je to pre tých, ktorí sú zdatní vo všetkých performance kategóriach. Musím povedať, že je to super sranda, sama túto kategóriu rada chodím. 10s (preselekcia) funguje tak, že si z klobúka vytiahnem lístoček, na ktorom je napísané, čo budem tancovať. A hneď mi aj pustia hudbu a idem. Na lístočkoch sú napísané štýly, aj samotné elementy ako: Old way, New way, Soft and Cunt, Dramatics, Catwalk, Duckwalk, Spin and Dip, Arms control, Hands performance, Face with performance a podobne.
Battle potom prebiehajú tak, že buď MC alebo jeden z tanečníkov vytiahne z klobúka lístoček, na ktorom je napísaný štýl, v ktorom budú obaja battliť. A battlí sa.
Je potrebné mať na dobrom levely každý jeden štýl. A odporúčam poznať aj Ballroom históriu. V Paríži sa raz rozhodli pridať na lístočky požiadavky ako: zatancuj ako Sinia, daj nástup ako Javier, a pod.
POT LUCK VOGUE @ LOOK AT ME NOW BALL, ESTONIA, 2017
Vogue to Everything
Tancovať Vogue, ale nie do Vogue beatu? To je výzva, ktorá patrí ku kategórii Vogue to Everything. Táto kategória patrí len na Kiki bály a Mini bály. Na veľkom Major bále ju nenájdete. Taká moja rada je: Treba si dať pozor na to, čo je vaša hudobná preferencia. Ja už mám odsledované, že v Maďarsku hrajú veľmi melodické známe pesničky. Väčšinou je to RnB alebo Pop ako Britney, Beyoncé, Ciara, a veci, ktoré sú notoricky známe. Vo Viedni z toho radi robia väčšiu výzvu a hrajú od metalu po operu hocičo. No a v Berlíne hrajú náhodné zvuky bez melódie. Nie je to pravidlom samozrejme, je to o vkuse Dja. A vtedy je na vás, za akých podmienok sa vám chce zapojiť.
VOGUE TO EVERYTHING
VOGUE TO EVERYTHING @ EXCÉNTRIKA BAL, MADRID, 2020
Face with performance
Face with performance je samostatný element, ktorý patrí pod Old way. Opisujú to ako „selling your face while voguing“, čiže prezentovanie vašej tváre počas tanca. Cieľom je vougovať (tancovať Vogue) a zameriavať sa čisto len na vašu tvár. Technicky povedané používate ruky okolo vašej tváre, tak, že minimálne jedna ruka neprestane zdôrazňovať vašu tvár.
VOGUE FACE WITH PERFORMANCE, ICON JAMAL MILAN, BRIAN AGA AND SHAWN JOURDAN
Lip Sync
Lip Sync je kategória, ktorú nenájdeme na všetkých báloch. Ja osobne som sa s ňou stretla skôr na kiki báloch a mini báloch. Zúčastňujú sa jej prevažne Drag Queens, ktoré tak majú možnosť byť aktívnou súčasťou ballroomovej scény. V tejto kategórii ide o najlepšiu show spojenú s Lip Syncom, t.j. s otváraním úst do hudby. Organizátor vopred určí interpreta, alebo skladby, ktoré chce vidieť na 10s aj v battli. Show je potom neobmedzená. Môže to byť sólo alebo skupinová tanečná performance. Samozrejme Lip Sync je skoro vždy OTA, čiže zapojiť sa môžu všetci.
LIP SYNC PERFORMANCE @ THE UNITED STATES OF AFRICA BALL
Autorka článku: Monika Prikkelová