Vogue bál
Čo presne Vogue bál je a ako funguje vám rozpoviem v dvoch článkoch po častiach: najprv ako celok a potom po jednotlivých pojmoch.
Po prečítaní predchádzajúceho článku Čo je Vogue a Ballroom už viete, že Ballroom je názov pre kultúru bálov, a Vogue alebo Voguing je pomenovanie pre tanec, ktorý sa v Ballroome zrodil. Keď tieto dva pojmy spojíme, vznikne Vogue bál. A Vogue bál je udalosť, kde sa súťaží v rôznych kategóriách. Kategórie delíme na 4 hlavné okruhy: Fashion a Runway, Body a Sex, Realness a Performance kategórie. Performance kategórie sú tie, kde sa tancuje Vogue.
Čo sa tu dozviete
V tomto článku vám vysvetlím čo to ten Vogue bál je a predstavím systém, akým fungujú dnešné bály. Napíšem vám to tak, ako to je. Stručne a bez vysvetľovania. A keď to dopíšem, napíšem vám to v nasledujúcom článku Vogue bál a základné pojmy ešte raz a vysvetlím vám každý pojem, z čoho vznikol, čo presne znamená, prečo to píšem, ako to píšem alebo čo o ňom určite musíte vedieť. Tieto pojmy v texte zvýrazním.
Ak sa zaujímaš o Ballroom, no ešte si si nenašiel svoju kategóriu, odporúčam ti na začiatok prísť sa na bál pozrieť ako divák a postupne odpozorovať, ktorá by asi tak mohla byť tvoja kategória. Na bále budeš počuť veľa výrazov a vidieť systém, ktorému možno nebudeš až tak rozumieť. Preto ti teraz rada vysvetlím systém súťaže na báloch a najzákladnejšie pojmy, ktorým by si mal rozumieť. Samozrejme, nikdy nie je podmienkou byť aktívnym súťažiacim. Pokiaľ prichádzate s rešpektom k tejto kultúre, vždy ste vítaní ako diváci.
Po prečítaní sa už ľahko zorientujete na bále, keď sa na nejakom objavíte osobne. A čo viac, budete vedieť aj ostatným povedať, čo ten Vogue bál je. 🙂
Momentka z bálu v Bratislave, Ball of Shame 2018. Autor: Barbara Kollárová
Čo je Vogue bál?
Anglický výraz „a ball“, čítaj /ból/, sa po slovensky povie bál. Preto som sa rozhodla, že v tomto texte budem Vogue ball volať Vogue bál. Keď sa dostanete do komunity, zistíte, že je to proste len „bál“. Ballroom je pomenovanie celej kultúry bálov, Vogue je tanečný štýl a Vogue bál je spojenie bálu s tanečnými aj netanečnými kategóriami.
Vogue bál teda môžeme pomenovať ako súťaž v štýle Vogue, kde okrem tanca nájdete aj Fashion & Runway, Body & Sex a Realness kategórie. Na bál môžete prísť ako divák (spectator), alebo s cieľom ísť súťažiť. Vtedy musíte byť pripravený, ale o tom neskôr. Na bále sú vyhlásené súťažné kategórie (categories), ktorých sa môžete zúčastniť.
To walk a category
Na bále sa síce súťaží, ale my tomu nehovoríme súťažiť, ani battliť. Hovorí sa tomu „to walk a category“, čo sa trošku krkolomne prekladá do slovenčiny ako „chodiť kategóriu“. Toto spojenie sa nám neosvedčilo a osvojili sme si výraz v skomolenom anglicizme: „Walkuješ /uolkuješ/ dnes?“. Takže my proste walkujeme kategórie. A okrem nich walkujeme aj bál. Takže nehovoríme, že „chodím súťažiť“ na bály, ale „walkujem bály“ (to walk a ball – „Do you walk balls? Yes of course I walk balls!“ Walkuješ bály? Jasné že walkujem na báloch!).
Ja v mojich blogových postoch budem však používať slová súťaž, súťažiť a battliť z dôvodu, že keď si niekto ešte neosvojil náš žargón, nechcem ho doňho nútiť. Ale najmä je to oveľa zrozumiteľnejšie pre človeka, ktorý bude o Ballroome čítať prvýkrát. A môj cieľ je priblížiť túto kultúru najmä tým, ktorí sa s ňou ešte nestretli, alebo sa aj stretli, no ešte veľa veciam nerozumejú a chcú ich pochopiť.
Takže naspäť k súťaži.
Na bále máte súťažné kategórie, ktoré potrebujete poznať, či ste divák, alebo máte ambíciu ísť súťažiť. O tom, ako a na základe čoho sa delia, sa dočítate v Delenie kategórií.
Ako funguje Vogue bál?
Na bál môžete prísť ako divák alebo ako súťažiaci. Ja sa budem venovať najmä pohľadu súťažiaceho, ale tým, že divák všetko pozoruje, tieto informácie ocení aj on.
Kde sa dozviem o bále?
Každý dnešný bál má na Facebooku zverejnenú udalosť (Facebook event), kde je okrem názvu bálu zverejnené miesto a čas jeho konania. V popise tejto akcie nájdete tie najdôležitejšie informácie pre vás:
- Aké kategórie sú otvorené
- Aká je určená téma (dresscode) pre celý bál aj pre jednotlivé kategórie
- Koľko má porota členov a kto v nej je
- Kto je DJ, MC a komentátor (Commentator)
- Základné pravidlá (ak sú zakázané priniesť konfety, dymové stroje a pod.)
Náš slovenský Vogue bál Ball of Shame 3 vám poslúži ako príklad takej Facebook udalosti, ktorú si môžete pozrieť.
Ball of Shame 3 Facebook event cover
Pred príchodom na bál
Z toho všetkého je pre vás najdôležitejšia informácia, aké kategórie budú otvorené, a ktoré z nich sú tie pre vás. Musíte poznať svoju kategóriu. A to nie len tak, že si poviete, ktorá by vám asi tak sadla, ale musíte presne vedieť, ktorá to je. K tomu potrebujete vedieť presné pravidlá vašej kategórie a je fajn aspoň zbežne poznať vašu konkurenciu v tejto kategórii.
Vašu prípravu zahŕňa trénovanie techniky danej kategórie (či už je to tanečná kategória alebo technika Runway chôdze), trénovanie vášho prejavu a sebavedomia a príprava Outfitu. Outfit je rovnako dôležitým elementom, ako technika tanca a prejav.
Po príchode na bál
Zodpovedne ste sa pripravili, prišli ste na bál a ste pripravený sa predviesť. Bál ako event začína niečím, čomu hovoríme LSS. Tento ceremoniál zahreje všetkých prítomných, vytvorí atmosféru a bál je pripravený odštartovať svoju prvú kategóriu v plnom nasadení. Organizátor sa sám rozhodne, aké bude poradie kategórií a oznámi to vopred na Facebookovom evente a ešte to aj vytlačí na papier, alebo to premieta na obrazovke priamo na bále. Je extrémne dôležité poznať poradie a nezmeškať vašu kategóriu. Na báloch to ide vždy veľmi rýchlo a na nikoho sa nečaká.
Moderátor povie do mikrofónu, že teraz sa otvára tá a tá kategória a nech sa rovno pripravia aj tí, ktorí idú tú kategóriu hneď za ňou. Zoradíte sa pod pódiom (pri runwayi) a čakáte, kým prídete na rad.
Treba sa zaregistrovať?
Málokedy sa registrujete na bál. Ak je povinná online registrácia vopred, je to väčšinou kvôli možnosti dostať zľavnený vstup, alebo kvôli kapacitným dôvodom alebo presným pravidlám klubu. Registrácia v tom zmysle, že majú váš menný zoznam a vyvolávajú vás, keď máte ísť súťažiť, neexistuje. Ballroom také niečo nepozná. My, čo sme vyšli z hip-hopovej kultúry sme zvyknutí, že moderátor (MC) si po jednom volá tanečníkov, ktorí presne vtedy tancujú. V Ballroome musíte nastúpiť iniciatívne sami. Ak budte otáľať, môžete to aj nestihnúť.
Category open
Ballroom funguje tak, že moderátor oznámi, že sa daná kategória otvorila (category open) a každý, kto v nej chce súťažiť, sa musí objaviť svojpomocne na runwayi. Tento oznam znamená, že začína preselekcia, ktorú v Ballroome voláme 10s. Keď meškáte, alebo otáľate a MC už nevidí nikoho, kto by sa chystal vyjsť na runway, začne počítať od 10 po nula a keď príde k nule, kategóriu uzavrie. A vy tak zmeškáte svoju šancu. Ak si myslíte, že nabehnete a niekoho uprosíte, že ste boli na WC a naozaj to nestihli, tak ste na omyle. „In ballroom you gotta be ready.“ V Ballroome musíte byť vždy pripravení. Dostanete odpoveď, že „next time, honey“, nabudúce.
Keď ste nastúpili na runway načas na svoju správnu kategóriu a podáte výkon, ktorý sa bude porote páčiť, dostanete 10s. Ak sa nebudete porote páčiť, dostanete Chop. Keď ste dostali Chop, musíte hneď odísť a môžete sa začať prezliekať na ďalšiu kategóriu. Ak sa už nechystáte walkovať nič iné, môžete sa zapojiť do obecenstva a pozerať sa na výkony ostatných.
Ako sa dostávali 10s kedysi na Vogue bále. Zdroj www.timlawrence.info Autor: Chantal Regnault. Courtesy of Soul Jazz Books.
Keď dostanete 10s, postavia vás nakraj a čakáte, kým sa všetci predvedú a kategória sa uzavrie. Ak ste postúpili dvaja alebo viacerí, idete do battlov. Battlí sa dovtedy, pokým neostane na runwayi buď len jeden víťaz, alebo len členovia z jedného Housu.
Počas 10s aj battlov hrá hudba, ktorú vyberá DJ. Nikdy neviete, ktorý song v danom štýle vám pustí. Do hudby vám naživo pridá ďalší rytmus prítomný MC, resp. „Commentator„, komentátor. Tento commentating, alebo chanting, je výrazným a jedinečným prvkom Vogue bálov.
Keď vyhráte, dostanete trofej. A to je to, prečo to robíte. Chcete vyhrať trofej a vybudovať si tým rešpekt. Čím viac ich máte a čím častejšie zanecháte pamätný moment (memorable moment), tým väčší rešpekt si v Ballroome získate.
Vysvetlenie pojmov
Asi takto stručne by som opísala systém, podľa ktorého fungujú Vogue bály. V ďalšom článku vám vysvetlím všetky nové pojmy ako LSS, 10s, Chop, Battle, a zistíte aj, kto sedí v porote.
Autorka článku: Monika Prikkelová